Halil Mutlu počas OH 2000 v Sydney. FOTO - TASR |
a, že dostal dvojročný dištanc.
"Nie som hlupák. Viem, že ma na každom podujatí testujú, lebo stále vyhrávam," bránil sa v máji, keď na verejnosť prenikla informácia, že v A-vzorke mu našli značné stopy nandrolonu. No júnová analýza vzorky B dopadla rovnako.
Mutlu, ktorý sa narodil v Bulharsku ako Huben Hubenov a meria iba 150 cm, má jedinečnú zbierku zlatých medailí. Ako jeden zo štyroch vzpieračov histórie vyhral na troch olympiádach: v Atlante 1996, Sydney 2000 aj vlani v Aténach. Okrem neho sa to podarilo len Suleymanogluovi, ktorý sa taktiež narodil v Bulharsku a Turkom sa stal až ako špičkový vzpierač, a navyše dvom Grékom - Pyrrosovi Dimasovi a Akakiosovi Kakiasvilimu (pôvodom je Kirgiz).
"Malé dynamo" sníva aj o štvrtom olympijskom primáte. "Ešte sa vrátim na pódium," avizuje. Trest mu vyprší rok a štvrť pred pekinskou olympiádou, počas ktorej bude mať 35 rokov.
Na svetových šampionátoch vyhral Mutlu päťkrát a v Sofii mu k doterajším ôsmim titulom majstra Európy pribudol deviaty. Ten mu však teraz odrátajú a zlatú medailu bude musieť vrátiť. Dodatočne ju prevezme Bulhar Minčev-Angelov, ktorý vyhral kategóriu do 62 kg aj vlani v Kyjeve. Striebro pripadne Rumunovi Jigauovi a bronz ďalšiemu Bulharovi Georgievovi.
Dištanc má nielen Mutlu, ale celé turecké vzpieranie - svetová federácia (IWF) jeho reprezentantom zakázala na rok štarty na akýchkoľvek medzinárodných podujatiach a navyše národnému zväzu naparila pokutu vo výške 100-tisíc amerických dolárov (85 684 eur). Niekoľkí jeho reprezentanti totiž ušli dopingovým komisárom, ktorí sa v septembri znenazdajky objavili v ich krajine a žiadali, aby sa podrobili neohlásenej kontrole. Ako prvý z nich dostal individuálny dvojročný trest bronzový medailista lanských OH do 56 kg Sedat Artuc. Prípady ďalších troch vrátane olympijského víťaza do 77 kg Tanera Sagira, mieni federácia uzatvoriť na budúci mesiac. (mo)