Prvou zmenou je povinnosť vyčerpávajúcich informácií o skutočnej cene služieb. "Banky budú povinné pri uzatváraní každej zmluvy jasne informovať klientov o všetkých nákladoch voči banke," vysvetlilo ministerstvo financií.
Chce tak prinútiť banky
k tomu, aby dali klientovi možnosť pochopiť, koľko a za čo im platí. Súčasťou toho je povinnosť informovať o všetkých zmenách cien 15 dní vopred, a to nielen na internete, ale aj v každej pobočke.
Ešte dôležitejšou zmenou bude lepšia možnosť porovnávať poplatky v jednotlivých bankách. Ministerstvo si to predstavuje ako spoločný register nie-ktorých bankových produktov s prehľadným obrazom cien. Register by mala zabezpečovať a zverejňovať Národná banka Slovenska. Zatiaľ však nie je známe, aké produkty bude register obsahovať.
Okrem lepšej informovanosti si ministerstvo od zmien sľubuje i priestor pre pokles poplatkov. Podľa analytikov by sa však tento efekt mohol dostaviť najskôr v strednodobom horizonte.
Snaha ministerstva vôbec nie je ojedinelá. České ministerstvo financií zakročilo voči bankám podstatne ráznejšie a v pripravenom zákone im chce zakázať niektoré poplatky. Okrem toho sa chystá na ofenzívu aj Európska komisia. Vypracuje záväznú smernicu pre všetky členské štáty. Podľa nej by banky, napríklad, museli zrušiť poplatky za predčasné splatenie úveru alebo umožniť odstúpenie od úverovej zmluvy do určitého času bez uvedenia dôvodu. Smernica, ktorá sa bude týkať spotrebných úverov, tiež predpokladá zavedenie ukazovateľa, ktorý zjednotí a sprehľadní výšku všetkých nákladov spojených s pôžičkou. Smernica, ak prejde legislatívnym procesom únie, by sa do národných zákonov dostala najskôr o niekoľko rokov. Novela zákona o bankách z dielne slovenského ministerstva by mohla začať platiť najskôr v marci budúceho roka.
Ukazovateľ RPMNZ iniciatívy Bruselu vznikne bankám povinnosť zaviesť jednotný ukazovateľ, ktorý vyjadrí skutočné náklady na úver. Bude teda obsahovať úroky aj poplatky spojené s úverom, takže má klientom zjednodušiť porovnávanie úverov v rôznych bankách.
Na Slovensku už pokus o takéto číslo bol. Jeho výsledkom je ukazovateľ RPMN (ročná percentuálna miera nákladov). Chybou ministerstva financií však vzorec, podľa ktorého sa RPMN vypočítava, nevyjadruje to čo má - skutočné náklady. Podľa analytika Symsite Research Vladimíra Dohnala vinou "hlúpej chyby" si vzorec neplní túto funkciu, môže však poslúžiť aspoň na zjednodušenie porovnávania bankových produktov. (jj)