Obyvatelia platia za úvery úroky vyššie, než podnikatelia i vláda. Údaje Národnej banky Slovenska ukázali, že v septembri sa tento rozdiel ďalej prehĺbil.
Ľudia platia viac
Podnikateľská sféra čerpala v septembri úvery s priemernou úrokovou mierou 5,6 percenta, čo znamenalo medzimesačný pokles o 0,06 percentuálneho bodu. V septembri si v medziročnom porovnaní však najvýraznejšie polepšila verejná správa, ktorá si
v porovnaní s augustom požičiavala až o 0,68 percentuálneho bodu lacnejšie. Priemerná úroková sadzba pre úvery čerpané verejnou správou tak v septembri klesla na 4,52 percenta. Úvery obyvateľstvu v septembri naopak zdraželi, a to o 0,3 percentuálneho bodu, keď ich priemerná úroková miera vzrástla na 10,87 percenta. Rovnako mierne zdraželi aj úvery pre neziskové organizácie. Tie si v septembri požičiavali priemerne pri 6,07-percentnom úroku, čo znamenalo medzimesačný nárast o 0,26 percentuálneho bodu.
Priemerný úrok klesá
Priemerná úroková sadzba zo všetkých čerpaných úverov pokračovala v poklese. Po augustovom me-dzimesačnom poklese priemernej úrokovej miery
z čerpaných úverov o 0,51 percentuálneho bodu na 6,11 percenta si subjekty na Slovensku v septembri požičiavali peniaze opäť lacnejšie, a to priemerne za 5,99 percenta. Úvery tak boli v septembri najlacnejšie v tomto roku. Priemerná úroková miera z korunových vkladov v komerčných bankách zostala pritom v porovnaní s augustom nezmenená na úrovni 1,53 percenta.
Z časového hľadiska klesli v septembri úrokové sadzby všetkých druhov úverov. Najvýraznejšie, o 0,79 percentuálneho bodu na 4,75 percenta, klesli priemerné úrokové sadzby čerpaných dlhodobých úverov nad 5 rokov. Cena dlhodobého úveru od 1 do 5 rokov v porovnaní s augustom priemerne klesla o 0,15 percentuálneho bodu na 5,73 percenta a úroková miera krátkodobých úverov klesla len mierne, o 0,03 percentuálneho bodu, na úroveň 6,12 percenta. (sita, r)