rok a predstavitelia lízingových spoločností preto môžu s potešením prezentovať 7,23-percentný rast európskeho trhu lízingu.
Rástli hnuteľné predmety aj nehnuteľnosti
V roku 2004 dosiahol objem nových obchodov lízingových spoločností hodnotu viac ako 229,5 miliardy eur. V porovnaní s rovnakým obdobím predchá-dzajúceho roka ide o už zmienený 7,23-percentný rast. Európsky lízingový trh v posledných rokoch vykazuje naozaj veľmi dobrú kondíciu a jeho priemerný ročný nárast v období rokov 1994 až 2004 je viac ako 11 percent. Celkovo možno konštatovať, že lízing dosahuje lepšie výsledky ako celková ekonomika európskych krajín. Efekt všeobecného poklesu ekonomiky však má vplyv aj na aktuálny vývoj lízingového odvetvia.
Najúspešnejšími krajinami sú už tradične Veľká Británia (53,6 miliardy eur), Nemecko (44,4 mld. euro), Taliansko (38 mld. eur) a Francúzsko (26,9 mld. euro). V porovnaní so Slovenskom, ktorého ročný objem činí 1,1 mld. euro sú tieto krajiny v obrovskom predstihu. Avšak pri porovnaní podielu lízingu na celkových investíciách dosahuje Slovensko priemerné hodnoty (14,7 percenta).
Hnuteľné predmety sa na celkovom financovaní podieľali takmer 84 percentami. Dosiahnutý objem takmer 192,2 mld. euro znamená oproti roku 2003 nárast o 7,6 percenta. Formou lízingu boli prefinancované hnuteľné predmety v hodnote 153,2 milióna eur a predajom na splátky predmety v hodnote 39 miliónov eur. Predaj na splátky vykázalo len 5 európskych krajín, medzi nimi aj Slovensko. Neznamená to však, že v ostatných štátoch Európy by sa predaj na splátky ako nástroj financovania kúpy predmetov nevyužíval. Dôvodom je, že vo výkazníctve jednotlivých národných asociácií sa neobjavuje oddelene od lízingu.
Osobné automobily sú
najpredávanejšie
Najčastejšie financujú lízingové spoločnosti osobné automobily. Na celkovom financovaní hnuteľných predmetov sa táto komodita v prípade lízingu podieľa viac ako 34 percentami, pri splátkovom predaji až 60 percentami. Druhým najpredávanejším typom hnuteľných predmetov sú stroje a zariadenia. Pri lízingu ide o podiel takmer 23 percent a pri splátkovom predaji viac ako 15 percent. Tretím najúspešnejším produktom sú nákladné a úžitkové automobily s podielom takmer 20 percent pri lízingu a viac ako 12 percent pri predaji na splátky. Počítače a kancelárska technika sa na lízingu podieľali viac ako 11 percentami a na splátkovom predaji viac ako piatimi. Najnižšie hodnoty a tým aj podiely dosahujú už tradične lode, lietadlá a železničné vozidlá (6 percent pri lízingu a 2 percentá pri predaji na splátky) a komodita ostatné (takmer 6 percent pri lízingu a rovnakým podielom pri predaji na splátky).
Pri porovnaní s podielom jednotlivých typov financovaných zariadení na Slovensku je zrejmé, že slovenské lízingové spoločnosti prefinancujú značne viac automobilov osobných i nákladných na úkor počítačov (podiel na Slovensku je len 1 percento) a lodí, lietadiel a železničných vozidiel (podiel na Slovenku 0,19 percenta). Nižší je u nás aj podiel komodity ostatné (1,62 percenta).
Podiel poľnohospodárov je na Slovensku vyšší
Z členenia podľa typu klientov je zrejmé, že pre podnikateľov je určených až 82 percent všetkých hnuteľných predmetov financovaných prostredníctvom lízingových spoločností. Na Slovensku je tento podiel približne rovnaký. Spomedzi nich najčastejšie lízing využívajú podnikatelia z oblasti služieb (49 percent) nasledovaný podnikateľmi z oblasti priemyslu (30 percent). Najmenej, podľa Leaseurope, využívajú lízing ako nástroj obstarania predmetov podnikatelia z odvetvia poľnohospodárstva (necelé 3 percentá). Na Slovensku je toto číslo značne vyššie (viac ako 11 percent) z dôvodu dotácií určených tomuto sektoru. Konečným spotrebiteľom je určených 8 percent financovaných predmetov a štátnemu sektoru viac ako 5 percent.
Pri predaji na splátky končí viac ako 48 percent predmetov v rukách konečných spotrebiteľov. Viac ako 34 percent je určených podnikateľom z radov služieb a takmer 11 percent podnikateľom z odvetia priemyslu. Poľnohospodári a štátny sektor dosahujú len dvojpercentné podiely.
Lízujú sa najmä priemyselné budovy
Finančný lízing nehnuteľností vzrástol oproti roku 2003 o 5,6 percenta na úroveň 37,4 milióna eur. Slovensko sa na tomto čísle podieľalo 0,1 percentom.
Najčastejšie financovaným typom budovy (takmer 40 percent) boli priemyselné budovy. Za nimi nasledovali úrady a kancelárie (takmer 21 percent) a maloobchodné budovy a supermarkety (viac ako 18 percent). (efa)