Prvý polrok na lízingovom trhu priniesol zmeny v rebríčku najväčších spoločnostíLízing nehnuteľností sa ukázal byť rozhodujúcim pre zmenu na čele rebríčka slovenských lízingových spoločností. Líderstvo prevzal CAC Leasing Slovakia, ktorý sa na prvú priečku vyšplhal len vďaka nehnuteľnostiam. Za ním "číhajúci" ČSOB Leasing totiž v hnuteľ-ných predmetoch prefinancoval vyšší objem, avšak pre absenciu lízingu nehnuteľností za lídrom trhu mierne zaostal.
Na ostatných priečkach ostáva poradie podobné ako v uplynulom roku. K zmene došlo ešte v závere prvej desiatky, keď sa v rebríčku najväčších lízingových spoločností objavil po roku a pol fungovania na slovenskom trhu Leasing Slovenskej sporiteľne. Rebríček uzatváral tak-tiež nováčik medzi najúspešnejšími spoločnosťami S Slovensko.
Oživenie lízingu nehnuteľností
Lízing nehnuteľnosti zaznamenal v prvom polroku doslova boom. Jeho objem dokázala narásť medziročne o úctyhodných 426,7 percenta. Dôvodom bolo najmä začlenenie troch spoločností pod správu jednej z členských spoločností Asociácie leasingových spoločností a rastúci záujem členských lízingových spoločností o financovanie nehnuteľností. Po miernom raste v predchádzajúcich rokoch dosiahol objem 1,417 miliardy korún, hoci počet zmlúv - 31 zostal malý. O rýchlom raste lízingu nehnuteľností svedčí aj fakt, že za prvý polrok 2005 tvorili uzatvorené obchody 94 percent objemu za celý rok 2004.
Rástol celý trh
Rastový trend potvrdil celý lízingový trh. Členovia asociácie uzavreli ku koncu júna 34 634 zmlúv, ktorými prefinancovali hnuteľné i nehnuteľné predmety v obstarávacej cene (bez DPH) 25,676 miliardy korún.
Priemerná hodnota jednej lízingovej zmluvy dosiahla 701-tisíc korún. Celkový počet zmlúv oproti polroku 2004 vzrástol o 3 204. Nárasty boli zaznamenané vo financovaní strojov a priemyselných zariadení (3 237 zmlúv), nákladných automobilov, ťahačov a prívesov (3 216 zmlúv), osobných automobilov (22 688 zmlúv), úžitkových automobilov (4 442 zmlúv), lodí, lietadiel a železničných vozidiel (131 zmlúv) a v komodite ostatné (434 zmlúv). Pokles bol naopak zaznamenaný len v komodite počítačov a kancelárskej techniky (455 zmlúv). (efa)