otného vzdelávania. Jedným zo subjektov, ktoré ponúkajú vzdelávanie v rozličných oblastiach všetkým vekovým kategóriám je nezisková organizácia Akadémia vzdelávania.
Každý rok na prelome novembra a decembra organizuje AV v rámci týždňa celoživotného vzdelávania dni otvorených dverí vo všetkých svojich pobočkách. V tomto čase sa verejnosť môže zoznámiť so spôsobom výučby jazykov na otvorených hodinách, záujemcovia si môžu dokonca zdarma otestovať svoje jazykové schopnosti, či zúčastniť sa rôznych súťaží. Pretože záujem o otvorené hodiny cudzích jazykov je väčší ako kapacity AV, školy majú možnosť objednať si v tejto vzdelávacej inštitúcii jednu ukážkovú otvorenú hodinu jazykovej výučby zdarma.
I keď nie je vyučovanie cudzích jazykov jedinou aktivitou AV, podiel jazykových kurzov je pomerne veľký - z celoslovenského hľadiska je to asi 40 percent. Ročne prejde kurzami v tejto inštitúcii okolo 100 000 ľudí.
Dnes však najmä vo východných a južných regiónoch zažívajú boom kurzy opatrovateľstva, ďalej kurz kuchár-čašník a v poslednom čase aj vodič vysokozdvižných vozíkov. "Všetko sú to akreditované kurzy, takže certifikáty, ktoré ich absolventom vydávame uznávajú u nás aj v zahraničí," hovorí riaditeľ centra programov Klaudius Šilhár. "Paradoxne sme sa už dokonca stretli aj s ich falšovaním." Akadémia vzdelávania dodáva tejto kurzy v spolupráci s úradmi práce po celom Slovensku.
Ďalšou veľmi žiadanou "špecialitou" sú kurzy základov cudzích jazykov pre robotnícke profesie a pomocný personál - aj tieto pripravuje Akadémia v spolupráci s úradmi práce. "Aj keď nie sme s týmto vývojom celkom spokojní, reagujeme na dopyt," vysvetľuje riaditeľka Centra jazykov AV Eva Ryder. "A požiadavkou našich
klientov sú krátke kurzy, aby sa rýchlo naučili základy a mohli rýchlo odísť zarábať do zahraničia."
"Úrady práce majú na jeden kurz maximálne desať tisíc a za to je dosť ťažké skutočne na úrovni vybaviť priestory, nakúpiť materiál, aj zaplatiť kvalitných lektorov," hovorí riaditeľka Centra projektov AV Renáta Kopaničáková. Aj keď niektoré kurzy, ktoré majú slúžiť nezamestnaným na nadobudnutie nových zručností, do určitej miery trpia takýmito obmedzeniami, záujem o ne stále rastie.
"Najmä staršie ročníky, ktoré nemali príležitosť učiť sa jazyky v škole, veľmi chcú dobehnúť tento hendikep, pretože vidia, že s jazykovým vybavením rastú ich možnosti na trhu práce u nás ale najmä v zahraničí," hovorí Eva Ryder. "Teraz napríklad otvárame
v severných regiónoch kurzy taliančiny pre zdravotné sestry."
(gal)