Podľa všeobecnej mienky je dobrovoľníctvo dobrá vec - nielenže pomáha ľuďom a krajine, a v niektorých oblastiach dokonca supluje úlohu štátu, ale hodnoty, ktoré dobrovoľníci vytvárajú sú navyše zadarmo. Málokto si však uvedomuje, že dobrovoľnícka práca sa môže stať aj inkubátorom na rozvoj zručností, ktoré sú veľmi žiadané aj na trhu práce.
"Nikto u nás zatiaľ nevyčíslil, akú hodnotu má čas, ktorý ľudia dobrovoľne darovali v prospech rozvoja komunity a ako táto práca prispieva k tvorbe HDP," hovorí programová riaditeľka nadácie Intenda Rut Erdélyiová. "A pritom často nie je žiaden rozdiel medzi kvalitou práce dobrovoľníka a zamestnanca, pretože dobrovoľníci sú často vysokokvalifikovanými odborníkmi v danej oblasti."
V neziskových organizáciách, ktoré často využívajú práve prácu dobrovoľníkov, pracuje veľa mladých ľudí. Je to tak aj na Slovensku. Mladí získavajú pri dobrovoľníckej práci množstvo skúseností, z ktorých väčšinu môžu veľmi dobre uplatniť v budúcom zamestnaní. Ani oni, ani zamestnávatelia si však vôbec nie sú tejto konkurenčnej výhody vedomí. Keď si hľadajú prácu, takmer nikdy si do životopisu nezapíšu aj svoju dobrovoľnícku "prax".
Podľa prieskumu, ktorý na podnet mládežníckej organizácie YMCA na Slovensku vypracovala s podporou Trust programu spoločnosť Ako, s pojmom dobrovoľníctvo sa u nás spájajú aj nesprávne predstavy. Z prieskumu napríklad vyplynulo, že niektorí personalisti vidia v prijatí dobrovoľníka do zamestnania určité riziko; myslia si napríklad, že uchádzač z takejto "branže" nebude schopný ľudsky zvládnuť prácu v "čisto komerčnej firme".
Hodnotu skúseností nadobudnutých pri dobrovoľnej práci si často neuvedomujú sami dobrovoľníci. "Pracovala som ako dobrovoľníčka na veľmi zaujímavých projektoch a získala som množstvo cenných skúseností, aj mne však istú dobu trvalo, kým som si uvedomila, že táto práca ma naučila mnoho vecí, ktoré dnes zamestnávatelia od kandidátov o prácu vyžadujú," hovorí Eva Rosíková, ktorá v organizácii YMCA na Slovensku zastáva funkciu programového sekretára.
Vo svete je postavenie dobrovoľníkov iné ako u nás - napríklad v Nemecku alebo v Spojených štátoch amerických sa
práca v dobrovoľníckych organizáciách vysoko cení. Aj na Slovensku sa môže pohľad personalistov na dobrovoľníkov zmeniť.
Dobrovoľníci sa však o to musia pričiniť aj sami - napríklad tým, že si cenu svojich schopností uvedomia a dokážu ju predať.
Autor: MONA GÁLIKOVÁ