Rachael Stirlingová a Greg Hicks ako Zenocrate a Tamburlaine v inscenácii Tamburlaine, ktorú v londýnskom Barbicane pripravil režisér David Farr. FOTO - BRISTOL OLD VIC |
Mladý poisťovací agent islamského vyznania minulý týždeň zažaloval svoju firmu, že zamestnancom ako prémie za dobrú prácu ponúkala fľaše vína. Pretože moslimovia nemôžu piť alkohol, darček od pozornej firmy odmietol a žiada odškodnenie za náboženskú diskrimináciu. Prípady ako tento nepotvrdzujú Huntingtonovu teóriu o konflikte civilizácií, skôr ukazujú ľudskú vypočítavosť a schopnosť zarobiť aj na vlastnej obmedzenosti.
Sám seba obmedzoval aj divadelný režisér David Farr, ktorý pripravoval nové uvedenie hry anglického básnika a dramatika Christophera Marlowa zo 16. storočia v londýnskom Barbicane. Ovplyvnený júlovými teroristickými útokmi na Londýn z hry radšej vyškrtol pasáže, čo by sa mohli dotknúť cítenia moslimov.
Marlowe bol zrejme tajným alžbetínskym agentom a ako 29-ročný prišiel o život vo vinárni pri hádke o účet. Popri Doktorovi Faustusovi je jeho najznámejšou hrou práve cenzurovaný Tamburlaine Veľký, ktorého hrdinom je zlodej oviec víťaziaci nad perzským kráľom. Na konci hry spáli Korán a vedie bohorúhačské reči na adresu proroka Mohameda - v upravenej hre okrem iného o ňom hovorí, že "nie je hodný uctievania", hoci v originále sa doslova píše, že Mohamed "skončí v pekle".
Zmeny a cenzurovanie hry prekvapili aj mediálneho tajomníka Moslimskej rady Británie, ktorý s nimi nesúhlasí a tvrdí, že v kontexte fiktívnej hry by sa to veľa ľudí nedotklo. Úpravy odmietli aj marlowovskí odborníci. Autor knihy o jeho zavraždení Charless Nicholl povedal, že to nebolo správne, pretože Marlowe kládol nepríjemné a konfrontačné otázky predovšetkým pre tých, čo zastávajú dogmatické náboženské postoje.
Komentáre tejto udalosti upozorňujú, že precedens z Barbicanu môže povzbudiť vyhranenejšie moslimské skupiny, ktoré takýto kompromis iste privítajú a budú z neho chcieť urobiť štandard. Cenzurovanie alžbetínskej hry síce skôr všetci odmietajú a tvrdia, že by originál nevyvolal žiadne pobúrenie tak, ako ho nevyvolalo ani posledné uvedenie hry pred trinástimi rokmi. Odvtedy sa však situácia v Británii zmenila a nesúvisí to len s udalosťami z tohto leta a moslimami.
Rozhnevaní sikhovia na konci minulého roku rozbili okná a zdemolovali časť zariadenia divadla v Birminghame, ktoré uvádzalo hru Behzti. Prekážala im najmä scéna sexuálneho zneužitia a vraždy v chráme, autorovi hry sa vyhrážali zabitím, takže sa musel istý čas skrývať.
Kresťania zasa ventilovali svoje pobúrenie najmä e-mailovou cestou po televíznom uvedení Opery Jerry Springer. Prekážalo im osemtisíc nadávok v nej, ako aj zosmiešňovanie ich náboženstva.
Pre väčšinu náboženských skupín v Británii je dnes charakteristická upätosť, s akou vnímajú svoju vieru. Viac než o vzájomný dialóg im ide o ochranárske opatrenia, čomu čiastočne nadbieha aj Blairova vláda, ktorá pred niekoľkými mesiacmi prijala ďalšie
zákony na obranu náboženského presvedčenia. Okrem iného pre ich postoje humoristom hrozí trest za to, keď si budú z veriacich robiť žarty.
Autor: ANDREA ERTLOVÁ,Londýn(Autorka je publicistka)