Khalid Masri išiel takmer pred tromi rokmi na dovolenku do Macedónska. Skončil v tajnej väznici v Afganistane. Cestou sa dostal do rúk agentov CIA. Mysleli si, že je spojený s teroristami. Po piatich mesiacoch ho pustili. Zistili, že Nemec libanonského pôvodu je nevinný.
Prípad nezamestnaného otca piatich detí z nemeckého Ulmu bude jedným z problémov, čo dnes bude v Nemecku vysvetľovať americká ministerka zahraničia Condoleezza Riceová. Dlho bol utajený. Pred rokom sa Američania Nemcom priznali, ale naďalej neinformovali verejnosť. Až teraz to urobil denník The Washington Post.
Masriho chytili na Nový rok 2003 macedónski pohraničníci. Zdalo sa im, že má podobné meno ako jeden z medzinárodne hľadaných teroristov, čo boli zapojení do útokov na newyorské dvojičky. Macedónci sa spojili so CIA a tá neváhala. Previezli ho do Afganistanu.
Zavreli ho do tmavej podzemnej miestnosti a povedali mu: "Tu si v krajine, kde o tebe nikto nevie. V krajine, kde neexistuje žiadne právo. Keď umrieš, tak ťa pochováme a nikto o tebe nebude vedieť." Vo väzení ho vraj týrali, tlačili doňho drogy.
Keď americká tajná služba zistila, že sa pomýlila, vrátili ho späť do Európy. Vypustili ho na prašnej ceste v Albánsku. Bez ničoho, bez dôkazov, že si príbeh o únose nevymyslel.
Podľa denníka Der Tagesspiegel bola najviac prekvapená jeho manželka. Aj s deťmi sa medzitým odsťahovala do Libanonu. "Myslela si, že som odišiel za inou ženou," povedal Masri.
Masriho sťažnosť už rieši americká prokuratúra a zaujíma sa o ňu aj nemecká.
Je to jeden z prvých prípadov, ktorý dokazuje, že Američania po 11. septembri 2001 zatýkali aj nevinných ľudí. Podľa odhadov zatkli asi 3000 ľudí, z toho minimálne 30 bolo nevinných. (kos, reuters)