Riceová včera odišla na päť dní do Európy. Dnes je v Nemecku, odtiaľ ide do Rumunska, na Ukrajinu a nakoniec do Bruselu. FOTO - REUTERS |
Mala to byť bezproblémová cesta, ktorá by potvrdila, že obraz Ameriky v Európe sa zlepšuje. Americká ministerka zahraničia Condoleezza Riceová včera priletela do Európy.
V Nemecku sa chcela spolu usmievať s novou kancelárkou Angelou Merkelovou, ktorá by rada ukázala, že s Washingtonom to myslí lepšie ako jej predchodca Gerhard Schröder. V Rumunsku má oznámiť, že v tejto krajine z novej Európy Američania otvoria vojenskú základňu. Bez problémov by to malo byť aj na Ukrajine a veľké nepríjemnosti neplánovala ani v Bruseli.
Všetko je ohrozené. Európa ešte stále nezabudla na správu denníka The Washington Post, ktorý pred mesiacom napísal, že CIA má aj v Európe tajné väzenia pre teroristov. Vo Washingtone sa téme verejne venovali len minimálne, v európskych hlavných mestách však žije svojím vlastným životom.
Najväčší rozruch je v Nemecku. Magazín Der Spiegel včera napísal, že v Nemecku zaregistrovali najmenej 437 pristátí podozrivých lietadiel, ktoré mohli prevážať teroristov. Organizácia Human Rights Watch tvrdí, že väznice by mohli byť v Rumunsku a Poľsku. Obe krajiny to však oficiálne odmietajú.
Všetci čakajú odpoveď a chcú ju počuť od Riceovej. Tá však vysvetľovať nemieni. Amerika prechádza do protiútoku.
Tesne pred odletom do Európy Riceová povedala, že európski partneri musia Američanom veriť, že neporušujú medzinárodné právo. Zopakovala, že teroristi neohrozujú len Ameriku, ale aj ostatné demokratické krajiny. Aj vďaka informáciám, ktoré získala od CIA, vraj zabránili útokom v Európe.
Zdroje z jej okolia už predtým prezradili, že Riceová od európskych partnerov čaká, že vysvetľovať budú oni. Majú svojich ľudí presvedčiť, že vojna proti terorizmu nie je jednoduchá a v záujme bezpečnosti musia prinášať aj obete.
Vo vyhlásení, ktoré prečítala na letisku, ani slovkom nespomenula tajné väznice CIA. Povedala však, že nemôže hovoriť o veciach, ktoré by ohrozili akcie proti teroristom a dodala, že to isté čaká od svojich spojencov.
Povedala tiež, že Spojené štáty rešpektujú suverenitu spojencov a ich tajné služby spolupracujú. Podľa analytikov by to mohlo znamenať, že ak sa v Európe naozaj skrývajú tajné väznice, Európania o nich vedeli a teraz sa len pretvarujú pred rozhorčenými občanmi. Riceová ich preto asi chcela upozorniť, že priveľký tlak na Ameriku sa môže skončiť nepríjemnosťami aj pre Európanov.