Napriek manipuláciám odovzdala zrejme väčšina Kazachov svoje hlasy Nazarbajevovi, kandidáti opozície preňho neboli konkurenciou. FOTO - SITA/AP |
ASTANA - V Kazachstane sa včera konali prezidentské voľby. O ich víťazovi prakticky nikto nepochyboval. Mal sa ním stať najväčší favorit, doterajší šéf štátu Nursultan Nazarbajev.
Okrem neho sa o mandát na nadchádzajúcich sedem rokov usilovali ďalší štyria adepti, medzi nimi aj bývalý predseda parlamentu Žarmachan Tujakbaj, ktorého si v septembri za svojho kandidáta vybrala kazašská opozičná koalícia.
Od vyhlásenia nezávislosti krajiny v roku 1991 neuznali zahraniční pozorovatelia nijaké voľby za slobodné a demokratické. Aj teraz má opozícia obavy, že Nazarbajev, ktorý vládne v Kazachstane tvrdou rukou už od roku 1990, by mohol výsledky hlasovania zmanipulovať.
Prvé hlasy o manipulácii sa objavili už krátko po začiatku sčítania hlasov: "Už máme prvé alarmujúce signály z provincií, kde boli zaznamenané početné porušenia volebného zákona," povedal Tujakbaj novinárom krátko nato, ako odvolil v bývalej kazašskej metropole a najväčšom meste Almaty.
Koordinátor opozičnej kampane Bolat Abilov mal obavy z nízkej volebnej účasti. Podľa neho ostalo veľa nepoužitých hlasovacích lístkov, čo uľahčilo manipuláciu s hlasmi. Zároveň obvinil televízne stanice zo šírenia atmosféry strachu a z "podnecovania hystérie". Podľa Tujakbaja mal jeho tým k dispozícii dôkazy o existencii dvojakých voličských zoznamov, ktoré umožňovali hlasovať dvakrát.
Podobné signály sa objavili aj v predchádzajúcich voľbách. Okrem problémov s voličskými zoznamami vtedy pozorovatelia upozorňovali aj na tlaky voči štátnym zamestnancom, aby volili vládne strany.
Zvláštnosťou kazašských volieb bolo využitie bieloruskej technológie na elektronické hlasovanie, ktorá sa používala spolu s tradičným vhadzovaním papierových hlasovacích lístkov.
Zástupcovia opozície vyjadrili už pred voľbami odhodlanie zvolať v prípade manipulácií a porušení zákona demonštrácie. Inšpiruje ich príklad z Ukrajiny, Gruzínska či zo susedného Kirgizska, kde ľudové protesty zvrhli dlhoročných vládcov.
Problémom je však skutočnosť, že Nazarbajev by bol pravdepodobne opäť zvolený aj v prípade férového priebehu volieb. Podľa včera zverejnených výsledkov novembrového prieskumu, ktorý urobila americká spoločnosť Intermedia Survey Institute, sa prezident môže spoľahnúť na podporu 71 percent obyvateľov Kazachstanu, zatiaľ čo nikto z jeho vyzývateľov nezískal viac ako dve percentá podpory.
(čtk)