Steve Kariya, brat slávneho Paula, hrá tiež v drese Espoo Blues. ww.ilves.com
Hokej je vo Fínsku veľkou vášňou. SM Liiga síce nedisponuje takými hviezdami ako susedná švédska Elitserien, napriek tomu je mimoriadne populárna. V športových správach jej patria titulky, hokejové šoty omieľajú televízie medzi prvými. Hokej v krajine tisícich jazier má však dve tváre.
Hokej ako biznis
"Vo Fínsku je hokej stratový biznis. Majitelia klubov ho berú dnes skôr ako zábavu a spôsob, ako upevniť obchodné kontakty. Tu sa totiž obchody robia často mimo kancelárií," odhaľuje ekonomické pozadie SM Liigy finančný špecialista Jere Sörvistö.
Kým pred niekoľkými rokmi kupovali bohatí miestni podnikatelia tímy a mali s nimi veľké plány, vývoj do značnej miery kopíroval zámorskú NHL. Náklady na chod klubov rastú, príjmy však výrazne zaostávajú.
Klasickým prípadom je mužstvo Espoo Blues. Predmestie Helsínk je technologickým srdcom severnej Európy, sídli tu napríklad fínska pýcha, spoločnosť Nokia. Blues patrí od roku 1998 bohatému podnikateľovi, ktorý začal budovať tím podľa vzoru NHL. Postavil modernú polyfunkčnú LänsiAuto Arenu. Jej kapacita je značne obmedzená, keďže celé jedno poschodie tvoria luxusné priestory VIP. Dresy Blues nápadne pripomínajú rovnomenný tím z NHL, St. Louis Blues.
V Espoo sa investovalo aj do hráčov. V tíme pôsobia napríklad Steve Kariya (brat hviezdneho P. Kariyu) či Esa Pirnes (bývalý spoluhráč Višňovského a Pálffyho v LA Kings). V minulosti tu hrali Jere Lehtinen (hviezda Dallasu), Jan Čaloun (výborný český strelec) i Juha Ylönen (bývalý hráč Phoenixu). Výsledky však neboli oslňujúce. Najvyššie sa Blues vyšplhali na štvrtú priečku, a to v sezóne 2002/03.
Hala väčšinou zíva prázdnotou, divácky "kotol" prakticky neexistuje. Klub každoročne produkuje finančnú stratu a nič nenasvedčuje tomu, že by sa mala situácia zmeniť.
Derby je derby
Rivalita sa nevyhýba ani Fínsku. Zrejme najväčšia je medzi helsinskými klubmi IFK a Jokerit. Aj keď sa obom tímom v tomto ročníku veľmi nedarí (k 2.12. je IFK štvrté a Jokerit až dvanásty), ich vzájomné zápasy patria medzi najsledovanejšie v lige a sú tradične vypredané. Inak to nebolo ani pri ostatnom derby (17.11., výsledok 5:1). IFK hráva svoje duely v postaršej Helsingin Jäähalli.
Je zaujímavé, čo dokáže urobiť moderná technológia s hokejovou arénou. Veľkoplošná obrazovka je samozrejmosťou, rovnako ako interný televízny štáb zabezpečujúci vysielanie záberov či animačné programy pre divákov. Na Slovensku čoraz populárnejšie luxusné skyboxy tu nenájdete, zato priestory VIP praskajú vo švíkoch. Chodby sú plné fast foodov, stánkov so suvenírmi, pivom a vínom. Nikde nevidno policajtov, ale ani strkanice či tlačenice.
Hľadisko je počas derby nezvyčajne hlučné, nejde však len o "tvrdé jadrá". Do skandovania sa zapájajú prakticky všetci diváci. Fíni sú skrátka takí. Keď ide o hokej. Keď ide o derby.
Autor: Filip Švaňa