Ministerka Iveta Radičová zdedila spor so Sociálnou poisťovňou po svojom predchodcovi Ľudovítovi Kaníkovi. FOTO - ARCHÍV SME |
Ministerstvo však asi od svojho právneho názoru ustúpi, hoci podľa jeho hovorcu hovorcu Martina Danka trvá na tom, že je správne.
Spor vedú poisťovňa a ministerstvo o tých dôchodcoch, ktorí dosiahli dôchodkový vek, a tak získali nárok na dôchodok ešte v čase, keď novela neexistovala, ale požiadali o dôchodok, až keď začala platiť. Poisťovňa im dôchodok počítala podľa starého zákona, s čím ministerstvo nesúhlasilo.
Spor brzdilo rozhodovanie o niektorých žiadostiach, poisťovňa má rozhodnúť do 60 až 90 dní.
Dožadovať sa postupu podľa predstáv ministerstva by vraj poisťovni spôsobilo veľké technické a právne problémy. "Napríklad by sa museli v niektorých prípadoch odňať už priznané dôchodky po 1. júli 2005," povedal Danko. Poisťovňa totiž o časti dôchodkov už rozhodla podľa svojho výkladu.
Novelu parlament schválil v máji, platí od júla. Dôchodok sa mal podľa pôvodného zákona vypočítavať podľa príjmu od roku 1994 dodnes, po novom sa pri dôchodku budú brať do úvahy príjmy od roku 1984. Je to spravodlivejšie, avšak oproti pôvodnej verzii niektorí dôchodcovia dostanú menej. V 80. rokoch sa totiž platy pohybovali tesnejšie okolo priemernej mzdy, a práve pomer mzdy poistenca k priemernej mzde je dôležitý na výpočet dôchodku.
Novela spôsobila návaly v Sociálnej poisťovni, mnohí ľudia chceli získať dôchodok ešte predtým, ako začne platiť. "Posledný mesiac pred zmenou výpočtu dostala Sociálna poisťovňa 15 695 žiadostí o dôchodky, čo je dvojnásobok oproti priemernému mesačnému počtu žiadostí," povedala v lete Lýdia Výborná z poisťovne.
Už pri rokovaní o novele viedlo ministerstvo spor s poslancami, rezort práce chcel totiž obmedziť počet ľudí, ktorým by poisťovňa dôchodok počítala ešte podľa starého zákona, aj návrhom, aby sa nový spôsob výpočtu vzťahoval aj na už podané žiadosti o dôchodok. Novela sa preto dostala aj pred ústavnoprávny výbor parlamentu, ktorý vyhlásil, že by bola retroaktívna, čo ústava nepripúšťa. Ministerstvo potom ustúpilo. (haj)