výmeru na predčasný starobný dôchodok čakajú aj pol roka, hoci podľa zákona by lehota na jeho stanovenie nemala presiahnuť dva mesiace, respektíve 90 dní.
Eva Šarvaicová z Trenčína požiadala o vypočítanie výmeru na predčasný starobný dôchodok hneď po ukončení pracovného pomeru k 1. augustu tohto roka. Na výmer musela čakať až do tohto týždňa. "Na štyri mesiace som sa ocitla bez prostriedkov, museli sme žiť iba zo skromných úspor," hovorí.
Zamestnávateľ jej dokonca odmietol vyplatiť odchodné vo výške približne jedného mesačného platu, na ktoré mala nárok, kým nepredloží platný výmer.
Podobne pochodila aj Eliška Magašová, ktorej vyplatili prvé peniaze z predčasného starobného dôchodku až po piatich mesiacoch od podania žiadosti. "Chodila som sa pýtať do poisťovne, prečo meškajú, a oni sa len vyhovárali, že to stojí na ústredí v Bratislave," povedala. Podľa nej tak skončila väčšina žiadateľov, s ktorými sa v tom čase na úrade stretala.
Riaditeľ pobočky Sociálnej poisťovne v Trenčíne Ivan Králik potvrdil, že niektorí záujemcovia o predčasný dôchodok musia "vzhľadom na veľký počet žiadateľov" čakať na určenie výmeru aj pol roka. "V prípade našej pobočky nebola v tomto roku 90-dňová lehota dodržaná asi pri desatine zo zhruba tisícky žiadateľov," dodal.
Králik uznáva, že v dôsledku nedodržania lehoty sa môžu niektorí ľudia ocitnúť na niekoľko mesiacov úplne bez prostriedkov. "Ak sa naši klienti ocitnú bez príjmu, môžu požiadať o preddavok na starobný dôchodok alebo o dávku v hmotnej núdzi," tvrdí. Tá je však iba 1560 korún.
Lýdia Výborná z ústredia Sociálnej poisťovne v Bratislave hovorí, že "obdobie pracovných sobôt a nadčasov, keď museli zamestnanci Sociálnej poisťovne zvýšený nápor žiadostí vybavovať, sa už skončilo". Podľa nej sa vďaka nasadeniu zamestnancov aj mimo pracovného času podarilo vybaviť v lehote až 90 percent žiadostí o výmery.