Slovenskí kulturisti Adam Cibuľa, Andrej Mozoláni a tréner reprezentácie Milan Čížek (na snímke zľava) počas tlačovej besedy po návrate z úspešných MS v kulturistike v Šanghaji. FOTO - SITA
Slovenská kulturistika hrá vo svete prím dlhé roky, ale v tejto sezóne sa postarala o unikát. "Vyhrali sme Pohár národov v kulturistike žien, párov a fitness a teraz sme sa stali najúspešnejšou krajinou aj na svetovom šampionáte mužov v čínskom Šanghaji. Je to náš najväčší úspech," tešil sa prezident Slovenskej asociácie kulturistiky a silového trojboja Michal Čapla.
S podobným cieľom skromná slovenská výprava už odlietala do Ázie, výsledky však prevýšili očakávania. Spomínali sa dve-tri medaily, no domov sa naši vracali so štyrmi. Dvoma zlatými a dvoma bronzovými.
Pred budúcoročným európskym šampionátom v Bratislave je to tá najlepšia pozvánka do hľadiska. Čapla garantuje štart toho najlepšieho, čo doma momentálne máme. "Chceme aj doma vyhrať Pohár národov, a to presvedčivo. Bolo by hanbou nepostaviť elitu," sľubuje.
Z vane na zlatý stupeň
Andrej Mozoláni na predchádzajúcich štyroch šampionátoch nezískal žiaden cenný kov, no v Šanghaji zažil 29-ročný majiteľ žilinského fitnesscentra nečakané zlaté chvíle. Keď ho miestny superrýchly vlak rýchlosťou 430 km/h viezol zo šanghajského letiska do centra mesta, netušil, že sa o pár dní dočká vrcholu kariéry a stane sa majstrom sveta v kategórii do 75 kg. "Po operácii chrbta a vynechaní polovice sezóny mi zlato ani nenapadlo. O to väčší šok to potom bol," povedal po návrate z Číny vlaňajší majster Európy. Po semifinále, ako sa neskôr dozvedel, figuroval až na 3-4. mieste.
Na najvyšší stupeň ho napokon dohnal prezieravý taktický ťah trénera Milana Čížeka. Ešteže sa výsledky zo semifinále vo finále podľa nových pravidiel nezohľadňujú. Stačilo, aby Andrej necelú hodinu pred odchodom do haly na finále podstúpil drastickú 12-minútovú kúru. Schudol ďalšieho trištvrte kila. Jeho svalstvo sa ešte zvýraznilo a nadobudlo víťazné rozmery.
Andrej nemusel behať po schodoch hotela. Tak sa už dávno nechudne. Namiesto toho ho tréner poslal ľahnúť do vane napustenej vlažnou vodou. "Potom sme vytiahli zátku a dolievali horúcu vodu, v ktorej musel vydržať tých dvanásť minút. Nie je to príjemná vec. Andrej od štvrtka nepil a bol už dehydrovaný. Niektorým sa tesne pred finále zvykne aj točiť hlava, takže musíme zvažovať, pokiaľ môžeme zájsť. Musia si udržať dostatok energie, aby ešte zvládli zacvičiť finálovú zostavu," vysvetľoval tréner Čížek.
Kulturistika je tvrdý šport. Po hodinách úmorného dvíhania činiek v posilňovni čaká na reprezentantov drastická diéta. "Posledné štyri dni pred súťažou už nepijú nič. Maximálne kávu, ale aj tá odvodňuje. A jesť dostávajú len ryžu, prípadne sušené ovocie. Každý pohár vody by sa totiž na výslednom výraze svalstva okamžite podpísal," vysvetľoval Čížek.
Zhadzoval aj Kočiš
Peklo zhadzovania si užil aj Igor Kočiš. Trojnásobný majster sveta do 70 kíl prešiel pred dvoma rokmi do vyššej váhovej kategórie, no keďže v nej pre MS v Číne figuroval práve Mozoláni, v prospech tímu súhlasil so štartom v sedemdesiatke.
"Musel som ešte deň pred súťažou zhadzovať 4,8 kila a to mi dalo zabrať. Stálo to za to. Do prípravy som dal všetko, vedel som, že na prvé miesto mám a napokon som sa ho dočkal," vravel pretekár AŠK Dukla Trenčín.
Štvrté zlato zo svetového šampionátu amatérov mu otvára možnosť skúsiť to aj medzi profesionálmi, no Igor stále odmieta. "Prechod k profíkom nehrozí. Je to aj otázka peňazí a toľko ich nemám. Mne to takto vyhovuje. Chcem zistiť, kde sú hranice mojej výkonnosti."
Oželel drevo, doviezol bronz
K bronzu sa v kategórii do 80 kg prepracoval Juraj Vrábel i 41-ročný Adam Cibuľa v hmotnosti do 60 kg. Ten po štvrtom mieste v juhokórejskom Soule 1993 rozladene tvrdil, že sa už do Ázie nikdy nevráti. "Rozmyslel som si to a neľutujem. Dlho som však zvažoval, či do Číny pôjdem. Mám malé deti, starosti s domom a nechcel som byť tak dlho preč. Veď treba napríklad zabezpečiť rodine drevo na kúrenie," priznal Adam. Trojnásobný majster Európy (1993, 1994, 2004) stále žije v rómskej osade v Klenovci. Hoci už má prisľúbený dom, zatiaľ sa nikam nesťahuje. "Nikto to nemá ľahké," povzdychol si.
Slovenské medaily z MS (od roku 1993)
1996 Ammán 2. J. Horváth do 80 kg
1997 Praha 1. J. Horváth do 80 kg
1999 Bratislava 1. J. Horváth do 90 kg
1999 Bratislava 1. J. Kus nad 90 kg
1999 Bratislava 2. P. Ferenc nad 90 kg
2001 Jangon 1. I. Kočiš do 70 kg
2002 Káhira 1. I. Kočiš do 70 kg
2003 Bombaj 1. I. Kočiš do 70 kg
2003 Bombaj 1. Š. Havlík do 85 kg
2003 Bombaj 3. J. Vrábel do 80 kg
2005 Šanghaj 1. I. Kočiš do 70 kg
2005 Šanghaj 1. A. Mozoláni do 75 kg
2005 Šanghaj 3. A. Cibuľa do 60 kg
2005 Šanghaj 3. J. Vrábel do 80 kg