Petrus, Bratislava 2005, preklad Jana Páleníková, Sabina Robochová
Mircea Eliade (1907 Bukurešť - 1986 Chicago) je nielen autor významných diel o svetových náboženstvách, východných filozofických doktrínach, mýtoch a mytológiách, ale aj uznávaný spisovateľ a tvorca modernej fantastickej poviedky. Sedem poviedok, zaradených do prvého slovenského výberu, predstavuje stručný prierez jeho tvorbou z rokov 1959 až 1982.
Robert Eversz: Zastreliť Elvisa
Slovenský spisovateľ, Bratislava 2005
Pôvabná a dôverčivá plavovláska Mary Alice Bakerová netuší, aké následky môže mať úloha, na ktorú sa podujala, keď sľúbila odovzdať mužovi na losangeleskom letisku aktovku s neznámym obsahom. Po výbuchu, pri ktorom zahynie človek, sa z nej stáva kontroverzne populárna hrdinka, utečenkyňa pred zákonom, súkromná detektívka, fotografka a predovšetkým šťavnaté sústo pre masmédiá prahnúce po senzáciách.
Márius Kopcsay: Domov
Koloman Kertész Bagala, člen L.C.A. Publishers Group, Levice 2005
Svet bez mobilných telefónov a supermarketov? Ťažko predstaviteľné. Ale práve v takomto svete sa odohráva román Domov, v nedávnom a pritom dávno zabudnutom období deväťdesiatych rokov. Priamočiary príbeh hrdinu neschopného splácať dlhy svojho života sa začína sťahovaním do nového bytu. A spolu s tým aj do nových, zväčša len horších a deprimujúcejších životných situácií.
Gavin Menzies: 1421: Rok, keď Čína objavila svet
Nakladateľstvo MF Slovensko, Bratislava 2005, preklad Viktor Krupa
Sedemdesiat rokov predtým než Kolumbova flotila vplávala do Karibského mora, ktosi prebádal ostrovy Portoriko a Guadeloupe. Tou mocnosťou bola Čína. Za takýmto unikátnym objavom stojí bývalý námorný kapitán Gavin Menzies. Dosiaľ nepoznané objaviteľské cesty čínskych flotíl sa začali v roku 1421.
Peter Ševčovič: Z kuchyne bohémskej Bratislavy
Vydavateľstvo Matice slovenskej, Martin 2005
Kniha čitateľa gracióznym "ševčovičovským" štýlom prenesie do čias, keď sa Pressburg, Prešporok, Požoň po prvý raz oficiálne stal slovenskou Bratislavou, do kuchyne prominentov i žobrákov, Andreja Hlinku i Schöne Náciho, hotela Carlton i zastrčených viech, ktoré boli hlavnými stanmi slovenskej umeleckej bohémy. Fantastický klebetník s množstvom živej histórie a originálnych receptov.
Martin Hunčár: Dopraj duši raj
Slovo života international, Bratislava 2005
Dopraj duši raj ide v šľapajach Bunyanovej Cesty pútnika, keď sa metaforickým spôsobom pokúša čitateľovi objasniť biblické pravdy. Tento príbeh nielen zaujme, ale výrazne motivuje k zmene. Oproti podobným dielam zahraničnej literatúry poteší, že dej sa odohráva v liptovskom kraji.
Sex po slovensky 2
Ikar, Bratislava 2005
Po nevídanom úspechu prvej slovenskej obojpohlavnej (autorsky sú v nej v takmer rovnakom pomere zastúpené ženy aj muži) antológie o sexe prichádza jej "pokračovanie". Kým prvú antológiu tvorili mladší autori, ktorí mali poslúžiť ako záruka, že sex im pri písaní naozaj nebude prekážať, teraz sa vytvoril zaujímavý kontrast. Stretli sa muži, autori, všetci vo veku nad štyridsať, a ženy, autorky, vo veku pod tridsať. Stretla sa skúsená zrelosť a mladá vášnivosť. (ba)