Od konca budúceho roka bude cez satelit a kábel do sveta šíriť francúzsky pohľad na svet. Má byť alternatívou anglosaskej BBC a CNN a panarabskej al-Džazíry.
Minulý týždeň projekt finančne posvätila francúzska vláda. Televízia je však hlavne snom prezidenta Jacquesa Chiraka. Ten v roku 2002, keď bola na spadnutie vojna v Iraku, veľmi stál o to, aby sa éterom šírili aj francúzske názory. A nie tak, ako o nich hovorila CNN alebo al- Džazíra. "Francúzsko musí byť v prvej línii globálneho boja televíznych staníc," tvrdí oficiálne vyhlásenie Elyzejského paláca.
O televízii sa hovorí už roky, ale všetko išlo príliš pomaly. K aktivite podľa AFP francúzsku politickú scénu vyprovokovali posledné násilné udalosti vo Francúzsku a spôsob, akým o ňom informovali svetové médiá. Titulky typu Paríž horí či Džihád na Seine sa zdali Francúzom neprimerané a podľa väčšiny novinárov sa nič také ani nedialo. Zasiahli však editori a svet mal zrazu pocit, že Francúzsku hrozí vojna. Tomu by sa Paríž v budúcnosti rád vyhol. Až 240-členný tím novinárov bude dbať o to, aby ukazoval tradičné francúzske hodnoty - sloboda, rovnosť, bratstvo, ale aj vyspelá kultúru či gurmánstvo. Má to však aj hlbší zmysel.
Francúzski politickí lídri milujú dva pojmy: frankofónia a multipolarizmus. Ten prvý znamená, že podporujú šírenie francúzštiny a francúzskej kultúry všade, kde sa dá, a ten druhý je zase o tom, že podľa francúzskej zahraničnopolitickej doktríny nie je dobré, aby mal svet len jeden pól a ten ležal v Amerike. Aj preto bude francúzska CNN.
Peniaze do nej vrazia rovným dielom francúzska štátna televízia a súkromná televízia TF1. Aj preto, že zamestnanci televízie tak budú čiastočne zamestnaní v súkromnom aj štátnom sektore sa všetko komplikovalo. Vládu to zatiaľ stálo 35 miliárd eur, na budúci tok do televízie naleje takmer dvojnásobok tejto sumy.
24-hodinový spravodajský kanál bude vysielať tam, kde bolo Francúzsko kedysi vplyvné: v Afrike, na Blízkom východe, neskôr v Ázii a Amerike.
Veľa mediálnych kritikov tvrdí, že televízia prichádza príliš neskoro a je strašne drahá. To nie je celkom pravda. Rozpočet francúzskej CNN je len zlomkom z tej Turnerovej. Ale to sú čisto súkromné peniaze. Vládni úradníci oponujú, že to budú vynikajúco využité peniaze, ktoré sa vrátia posilnením francúzskeho vplyvu vo svete.
Práve o to ide. Francúzsko si sľubuje, že sa vráti na výslnie, a myslí si, že ak bude v televízoroch na výber aj jeho pohľad na svetovú politiku, môže to dosiahnuť. Je to tiež obrana z lavínovitého šírenia angličtiny. Francúzi tradične, niekedy až komicky vzdorujú expanzívnej angličtine. Autori televízneho projektu pripomínajú, že pre 65 miliónov ľudí na svete je francúzština materinským jazykom a takmer rovnaký počet ľudí ju používa ako druhý jazyk. Angličtina a arabčina sú však oveľa rozšírenejšie.