Historickí nadšenci v dobových kostýmoch útočia proti nepriateľom na vojnovom poli pri Slavkove. FOTO - SITA/AP |
Pred dvesto rokmi tam slávil triumf francúzsky cisár Napoleon.
Dvojhodinová historická šou pri Tvarožnej na Brnensku prilákala až 30-tisíc ľudí. Hľadisko 40- hektárového areálu zaplnili návštevníci do posledného miesta. Medzi divákmi sa objavilo aj dvesto potomkov francúzskych vysokých dôstojníkov, ktorí sa vojnového skríženia zbraní zúčastnili.
Nechýbal ani príbuzný cisára Napoleona, Charles Napoleon - námestník primátora korzického mesta Ajaccia, kde sa francúzsky cisár narodil. Potomok Napoleonovho brata Jéroma priznal, že bojové ukážky pri Tvarožnej ho uchvátili. Zároveň však dodal, že "rekonštrukcia každému pripomenula vojnu tak, aby si uvedomil, aký je dôležitý mier v Európe".
Okrem rekordnej účasti rekonštrukcia bitky dosiahla svetových meradiel obrovským počtom bojovníkov v dobových kostýmoch. Medzi 4-tisíc nadšencami z 23 krajín vrátane ázijských štátov a Nového Zélandu bola aj kavaléria 215 jazdcov. Nechýbala ani kanonáda z diel a dramatické prestrelky. Na bojisku ľahlo popolom celkom 20 drevených stavieb, ktoré pripomínali dobovú dedinu.
Hrané stretnutie troch vojsk si mohli vychutnať aj obyvatelia Ajaccia v priamom prenose na hlavnom námestí, kde bola nainštalovaná veľkoplošná obrazovka. V Paríži si výročie pripomínali skromne vedeckou konferenciou a demonštráciou. Hŕstka ľudí protestovala proti Napoleonovi - otrokárovi, ktorý sa podľa nich obnovením otroctva dopustil zločinu proti ľudskosti.
Scenár rekonštrukcie predstavil všetky kľúčové chvíle bitky 2. decembra 1805. Napoleon v nej vďaka strategickým schopnostiam rozdrvil početnejšie šíky rakúskeho cisára Františka I. a ruského cára Alexandra I. Na Morave sa vtedy stretlo 200-tisíc vojakov, z ktorých jedna desatina padla.
Sobotná rekonštrukcia sa skončila s ôsmimi zranenými. "Väčšinu z nich odvážali zdravotníci priamo z vojnového poľa," povedal primár juhomoravskej záchrannej zdravotníckej služby Pavel Urbánek. Pripustil, že niektoré zranenia mohli byť vážne. Na zozname zranených sa ocitol, napríklad, ruský "vojak", ktorý má po jednej explózii ľahko zranené oči. So zranením zo slavkovského vojnového poľa odíde domov aj Španiel, ktorý si pri páde z koňa zlomil rameno. Jeho kôň sa pravdepodobne pri výbuchoch splašil. V nemocnici s podchladením skončila aj Francúzka, ktorá predstavovala jednu z markytánok.
"Takú veľkú akciu asi tak skoro organizovať nebudeme. Povedzme, že sme si dnes nacvičovali 300. výročie bitky, ktorá určite ponúkne ešte zaujímavejšie bojové ukážky," skonštatoval s úsmevom Miloslav Jandora z usporiadateľského združenia Austerlitz 2005. (čtk, r)