FOTO - TASR
BRATISLAVA - Fond národného majetku schválil tento týždeň stratégiu privatizácie teplární, o ktorej sa uvažuje už dlhšie. Pôjde o výrobcov tepla v Bratislave, Trnave, Martine, Žiline, Košiciach a vo Zvolene, čo sú majetkom štátu. Záujemcovia sa pritom môžu prihlásiť do tendra na jedného alebo aj na niekoľko výrobcov tepla naraz, komisia bude totiž vyhodnocovať predaj každej teplárne v samostatnom tendri. Uchádzač o všetky teplárne zvýhodnený nebude. "Cieľom fondu je predať kontrolný balík 51 percent akcií silnému investorovi, ktorý bude do teplární ďalej investovať," povedala pre SME hovorkyňa fondu Tatjana Lesajová.
O zvyšných akciách zatiaľ vláda nerozhodla. "V najbližších týždňoch alebo mesiacoch vláda rozhodne, či celý balík 49 percent akcií bude bezodplatne presunutý na mestá, alebo časť týchto akcií, zrejme 15 percent, bude ponúknutá na zvýšenie podielu strategického investora alebo na predaj na kapitálovom trhu," vysvetlil minister financií Ivan Mikloš. Koncepcia fondu je taká, aby sa menšinový balík preniesol na mestá a obce, ktoré sa na výstavbe teplární v minulosti podieľali.
Za 49 percent akcií lobujú predstavitelia samosprávy. Myslia si, že mestá by mali mať čo najvyšší podiel, a to na kontrolu cien. Aby samospráva mohla účinne brániť zdražovaniu, potrebovala by väčšinový podiel, tvrdia niektorí jej predstavitelia. Vo Zvolene už dávnejšie prejavili záujem o bezodplatný prevod celej teplárne do majetku mesta. "Ak by sme nakoniec dostali len 34 percent, dalo by sa uvažovať o kúpe zvyšných 15 percent na trhu. Chceme prevádzku teplárne ekologizovať, a samospráva má lepší dosah na eurofondy," myslí si viceprimátor Zvolena Vladimír Šedo.
Bratislava je na tom inak ako ostatné mestá. Privatizovaná tepláreň nie je jediným dodávateľom tepla, a tak sa samospráva priveľkého zdražovania cien nebojí. "Ideálny by bol 51-percentný podiel mesta ako v prípade vodární, uspokojíme sa aj so 49 percentami. Budeme sa usilovať získať čo najviac," povedala hovorkyňa magistrátu Eva Chudinová.
O víťazovi medzinárodného tendra rozhodne ponúknutá cena a potenciálny kupca musí preukázať dostatočnú finančnú spôsobilosť. "Záujem je veľký a nízkej ponuky sa neobávame," tvrdí Lesajová. Výberová komisia, ktorá určí víťazov, je zložená zo zástupcov Fondu národného majetku, parlamentného výboru pre hospodárstvo, privatizáciu a podnikanie a Ministerstva hospodárstva. Nových majiteľov teplární určí komisia do konca prvého štvrťroka budúceho roku.
Dnes známi záujemcovia o slovenské teplárne
* MVV Energie CZ - komunálna spoločnosť kúriaca v štyroch krajoch Moravy a severných Čiech. Obsluhuje 45-tisíc domácností. Vlastní ju nemecká MVV Energie so sídlom v Mannheime.
* Penta Investments - patrí pod finančnú skupinu Penta. V oblasti energetiky je známa napríklad jej investícia do Paroplynového cyklu.
* Verbundnetz Gas - spoločnosť so sídlom v Lipsku, zaoberajúca sa medzinárodnou prepravou plynu. Pôsobí hlavne vo východnom Nemecku a Berlíne.
* SPP - Slovenský plynárenský priemysel dnes teplárňam dodáva palivo na vykurovanie. Podľa vyjadrení predstaviteľov vedenia spoločnosti majú najväčší záujem o košickú tepláreň.
* Dalkia - jedným zo záujemcov má byť aj francúzska energetická spoločnosť, pôsobiaca aj na Slovensku. O francúzskom kapitále pre teplárne sa všeobecne zmienil ešte pred dvoma mesiacmi francúzsky minister zahraničia na stretnutí s ministrom Kukanom.
* Trnava a Viedeň - trnavský magistrát chce privatizovať miestnu tepláreň. Do tendra pôjdu prostredníctvom spoločnosti, ktorú založia s mestom Viedeň. Privatizáciu nevylúčil ani košický magistrát.
Zdroj: SME