Podľa sociológa stranícke odporúčania budú mať malý efekt, pretože informáciu strán zachytí málo ľudí. Pre voliča bude dôležitejšie, čo bude napísané na volebnom lístku. FOTO - TASR
BRATISLAVA - Odporúčania strán, ktorého kandidáta majú ľudia v druhom kole voliť za župana, sa zrejme minú účinkom. Politici i sociológovia však pripúšťajú, že na lojálnych voličov môžu mať istý vplyv.
"Voliči budú postupovať skôr podľa vlastného uváženia, nebudú prihliadať na stranícke odporúčania," povedala sociologička Ľudmila Benkovičová z Odboru mediálneho výskumu SRo. Podľa nej aj v prezidentských voľbách časť populácie ignorovala odkazy strán.
Sociológ Pavel Haulík z agentúry MVK tiež hovorí, že stranícke odporúčania budú mať malý efekt, pretože informáciu strán zachytí málo ľudí. Povedal, že pre voliča bude dôležitejšie, čo bude napísané na volebnom lístku, teda aká koalícia kandidáta na župana nominovala, než to, že ho nejaká strana medzičasom podporila.
V prvom kole volieb bola účasť 18-percentná, Haulík predpokladá, že v druhom kole na budúci víkend bude ešte nižšia. "Problémami volieb už takmer nikto nežije. Súboje o župana nemajú náboj. Odstúpením kandidáta SMK Lászlóa Szigetiho v Nitre vlastne už takmer o nič nejde. Skôr budú hlasovať stabilní voliči," myslí si.
Politické strany, ktoré už nemajú svojich ľudí vo volebnom zápase, už väčšinou zverejnili postoje k zostávajúcim kandidátom. Kandidáti na županov môžu napríklad svoje bilbordy ešte prelepiť podpornými stanoviskami. Haulík si však aj tak myslí, že vyjadrenie podpory nebude efektívne.
Poslanec KDH Pavol Abrhan povedal, že až výsledky volieb ukážu, aký vplyv mali odporúčania strán. Poslanec HZDS a neúspešný kandidát na bratislavského župana Ján Cuper podotkol, že časť skalných voličov strán môže ich stanoviská zohľadniť.
Voľby županov kopírujú veľkú politiku len v trnavskej župe. Za Tiborom Mikušom z HZDS stoja všetky opozičné strany a za Jozefom Kloknerom za SDKÚ vládna pravica vrátane SMK.
Napríklad v Žiline pravicová koalícia podporí kandidáta HZDS Jozefa Tarčáka proti kandidátovi Smeru. Šéf krajskej SDKÚ Ivan Harman povedal, že Tarčákovo pôsobenie bolo posledný rok nadstranícke. "Ale najmä nás presvedčila obava, že by vyhral Juraj Blanár, a teda Smer a Slota, čo je v Žiline obrovská hrozba." Pavol Abrhan z KDH hovorí, že strany majú v krajoch rozdielne pozície, a preto by celoslovenskú politiku s regionálnou neporovnával.
Haulík hovorí o nepriamych odkazoch strán pred parlamentnými voľbami. Koaličné i opozičné strany podľa neho nemajú jednoznačnú vôľu povedať, akú koalíciu budú chcieť vytvoriť po veľkých voľbách.
(sp)
Maďari podporia Trebuľu zo Smeru
KOŠICE - SMK v košickej župe podporuje za župana primátora Košíc Zdenka Trebuľu, kandidáta koalície Smer-HZD. Uprednostnila ho pred kandidátom SMK a doterajším županom Rudolfom Bauerom. Trebuľa to potešilo. "Spolu sme schopní posunúť tento kraj ďalej," hovorí. S SMK mal vraj dosiaľ iba dobré skúsenosti.
V krajskej SMK boli dve rovnocenné krídla - jedno sa otvorene hlásilo k doterajšej spolupráci so Smerom a ANO, druhé dávalo prednosť spolupráci so stranami vládnej koalície. Po dlhých hodinách vzrušených diskusií sa v štvrtok večer napokon SMK priklonila k Trebuľovi. SMK si mohla vybrať i partnera v župnom zastupiteľstve a tiež dala prednosť Smeru pred koalíciami okolo KDH a SDKÚ.
Podpredseda KDH v Košickom kraji Andrej Hajduk hovorí, že rozhodnutie SMK hnutie veľmi negatívne prekvapilo. "Krok SMK sme viacerí nepochopili."
Kto koho podporí vo voľbách županov
V prvom kole voľby županov ľudia nezvolili ani jedného kandidáta, pretože nijaký nezískal nadpolovičnú väčšinu platných hlasov. Druhé kolo voľby županov bude v sobotu 10. decembra. Postúpili doň dvaja najúspešnejší kandidáti z prvého kola, len v Nitre druhého Lászlóa Szigetiho z SMK nahradí tretí Ján Greššo z SDKÚ. Zvolený bude ten kandidát, ktorý získa väčšinu hlasov.