Minister životného prostredia László Miklós z SMK priznal, že vo vláde nedokáže presadiť ani jeden ochranársky návrh pre TANAP. Slabú pozíciu má minister aj vo vládnom výbore, ktorému šéfuje bývalý manažér v spoločnosti Coca-Cola a neúspešný kandidát SDKÚ na post eurokomisára Ivan Štefanec.
Šéf Správy TANAP-u Tomáš Vančura, ktorý v minulosti ostro kritizoval vládu, ale dnes už necíti podporu ministra Miklósa, ktorému sa vo vláde nedarí, v relácii pôsobil umiernene.
Štefanec dominoval, environmentalistu Mikuláša Hubu obvinil z klamstva, hovoril, že Tatry treba obnoviť, pritiahnuť do nich mladých ľudí, lebo mesto Vysoké Tatry starne.
Hudobník a občiansky aktivista Anton Popovič sa hnevá, že dodnes nebola žiadna verejná diskusia, čo s Vysokými Tatrami a o ich budúcnosti rozhoduje len niekoľko ľudí vo vláde.
Štefanec sa bráni, že vládny výbor pre obnovu Tatier vypísal verejnú súťaž o trvalo udržateľnom rozvoji.
Výbor počíta so znížením stupňa ochrany v niektorých miestach TANAP-u, aby tam mohli investori zlepšiť lanovky, rekonštruovať hotely. Huba však tvrdí, že keď raz niekde znížia stupeň ochrany, bude ohromný tlak investorov.
"Skúsenosti s tým máme napríklad v Bratislave, kde sa ľudia môžu postaviť aj na hlavu, napriek tomu im pred očami rúbu parky a namiesto nich stavajú," povedal Huba.
Miklós priznal, že v TANAP-e vyhrali lesnícke a hospodárske záujmy nad záujmami ochrany prostredia. Štefancovi ochranári vyčítajú, že prvý rok riešil vládny výbor len lesnícke, hospodárske a požiarnicke záujmy. Ten argumentuje, že museli riešiť akútne veci a druhý rok sa môže výbor začať zaoberať ochranárskou tematikou.
Huba pred časom spolu s ďalšími ochranármi poslal list do Bruselu, kde euroúradníkov upozorňoval, aby pri posielaní peňazí z Fondu solidarity posúdili všetko z hľadiska vplyvov na životné prostredie a ochranu prírody. Štefanec za to ochranárov obvinil, že chceli zabrániť príchodu peňazí do Tatier, obvinil ich z poškodzovania záujmov Slovenska.
"Štefanec dobre poznal obsah listu, že je to inak, napriek tomu ho posunul významovo úplne inde," hovorí Huba. Podľa Hubu hraničí s vlastizradou skôr to, čo sa robí a plánuje vo Vysokých Tatrách.
"Ak niekto škodí, je to ten, kto nenahraditeľné a trvalé hodnoty ohrozuje pre krátkodobý zisk pre pár ľudí," hovorí Huba.
Popovičovi sa nepáči, že celé Slovensko sa môže postaviť na hlavu a aj tak niekoľko politikov urobí, čo chcú. To sa deje aj v Tatrách. "V regionálnych voľbách sa demaskovalo, že politické strany idú v akejkoľvek kombinácii do volieb. Ich rozprávanie o hodnotách je dávno preč. Zvykli si, že ľudia do ulíc nepôjdu, zvykli si aj na tlak z médií, už im nič nerobí," hovorí.
(rf)