Korene chrenu dedinského (v záhradkách sa pestuje najmä odroda Krenox) vyberáme rýľom postupne podľa potreby až do trvalého zamrznutia pôdy. Koreň obsahuje vzácne látky (vitamín C, sírnu silicu, fytoncídy), ktoré pôsobia liečivo predovšetkým pri chorobách žalúdka, obličiek a pri reumatických, kĺbových i svalových bolestiach. Chren podporuje trávenie, posilňuje pečeň a reguluje črevnú flóru. Využíva sa aj vo forme náplastí pri reumatizme, bolestiach chrbtice a bedier, pri zápaloch pohrudnice a pri ďalších zápalových ochoreniach. Má tiež konzervačné účinky, preto sa pridáva k sterilizovanej zelenine, najmä k cvikle a uhorkám.
V niektorých záhradkách rastie aj liečivý druh zeleniny - valeriána lekárska. Z registrovaných odrôd možno pestovať Širokolistú krajovú, Úzkolistú krajovú a Trazalyt. Z rastlín uvedených odrôd možno zberať listy až do príchodu silných mrazov, lebo sú mrazuvzdorné. Listy sú výbornou dietetickou prísadou do šalátov. Čaj zo sušených koreňov (obsahujú silicu, triesloviny, estery a ďalšie vzácne látky) pôsobí upokojujúco na nervovú sústavu, reguluje činnosť srdca, pôsobí proti kŕčom, nadúvaniu a hlístam.
Aj štiav záhradný a štiav lúčny (ľudovo nazývaný šóška) patrí medzi trváce druhy zeleniny odolné proti mrazu. Listové ružice alebo jednotlivé listy bez stopiek majú podobnú výživovú hodnotu ako špenát, obsahujú však viac kyseliny šťaveľovej.
Z koreňovej zeleniny možno až do zamrznutia pôdy zberať hlavne hadomor španielsky (čierny koreň), petržlen koreňový a pór. Kto pestuje listový petržlen, nemusí sa obávať, že vymrzne, a môže ho zberať aj spod snehovej prikrývky. Liečivé účinky týchto druhov sú všeobecne známe.
Z hlúbovín možno počas celej zimy zberať ružičkový a kučeravý kel. Majú vysoký obsah vitamínov (najmä vitamínu C, vitamínov skupiny B a karoténu), vzácnych minerálnych látok a aminokyselín. Odporúča sa ich jesť pri obezite, dne a zápche.
Vo voľnej prírode zberáme až do príchodu väčších mrazov liečivé korene kostihoja lekárskeho a lopúcha väčšieho, menšieho a plstnatého. Lopúch možno pestovať aj v záhradách, a to u nás vyšľachtenú a registrovanú odrodu Herkules. Tinktúra z koreňa kostihoja sa používa v ľudovom liečiteľstve na hojenie rán, vredov, hemoroidov, preležanín, popálenín a krvných podliatín. Pôsobí regeneračne pri kostných zlomeninách, vykĺbeninách, natiahnutých šľachách a svaloch. Čaj z koreňa lopúcha sa používa pri chorobách žalúdka, obličiek, pri reumatických, kĺbových a svalových bolestiach.