Oleander si vyžaduje slnečné stanovište. FOTO - IT |
Skôr ako nádobu naplníme substrátom, na dno dáme drenážnu vrstvu z hrubého štrku. Substrát naplníme tak, aby medzi horným okrajom nádoby a zeminou zostal asi 5-centimetrový voľný priestor na zalievanie. Počas celého vegetačného obdobia musíme kvetiny pravidelne prihnojovať a zalievať. Najdôležitejším pravidlom zalievania je, že nikdy nepoužívame vodu priamo z vodovodu, ale len odstátu a zohriatu. Zároveň nezalievame často v malých dávkach, ale dôkladne a do hĺbky. Z kvitnúcich druhov sú do nádob vhodné:
_ bielo kvitnúce - durman (Datura), oleander (Nerium), chryzantémovka (Chrysanthemum frutescens),
_ žlto kvitnúce - ibištek čínsky (Hibiscus rosa sinensis), lantana,
_ červeno kvitnúce - bugenvilea holá (Bougainvillea glabra), fuksia hybridná (Fuchsia x hybrida), podslnečník (Abutilon), Astilbe arendsii,
_ modro kvitnúce - hortenzia kalinolistá (Hydrangea macrophylla), funkia (Hosta), agapant okolíkatý (Agapanthus praecox).
Ako sa starať o kvety, aby kvitli
Aby datura bohato kvitla, musíme dodržať tri základné pravidlá: umiestniť ju v čo najväčšej nádobe, každý týždeň prihnojiť a dostatočne zalievať. Môže byť umiestnená aj na tienistom stanovišti.
Oleander si vyžaduje slnečné stanovište. V daždivom lete kvitne málo, má vysoké nároky na vlhkosť, v miske má byť preto stále voda.
Chryzantémovka je bielo aj žlto kvitnúca, pestujeme ju ako rozkošatený ker alebo ako vysokokmienkový stromček.
Lantana v nádobe je vhodná vysokokmienková forma, ktorá nemá vysoké požiadavky na vodu ani na živiny.
Bugenvilea si vyžaduje veľmi slnečné stanovište, od čoho závisí jej kvitnutie.
Fuksia potrebuje naopak tieň, na slnku totiž kvitne až koncom leta.
Podslnečník je náročný na vodu, svetlo a živiny. Zaštipujeme jeho vrcholové výhonky, aby sme podporili kríčkovitý vzrast.
Astilbe si vyžaduje polotienisté stanovište, výživnú pôdu a vlhké prostredie.
Hortenzia je náročná na výživnú a humóznu pôdu s pH 5,5.
Funkia je nenáročná, darí sa jej na zatienenom mieste.
Agapant potrebuje veľa vody a živín a veľmi slnečné stanovište.
Estetické pôsobenie rastlín s ozdobnými kvetmi zvýšime ich spojením do skupín. Mnohé z uvedených druhov majú dlhé, prevísajúce výhonky alebo pôvabné vysokokmienkové tvary, ktoré si pri troške trpezlivosti a priebežnom zostrihávaní bočných výhonkov dopestujeme sami. Ak máme terasu orientovanú na juh, zatienime ju slnečníkom a strieškami alebo pergolou s popínavými rastlinami. V závislosti od dĺžky svetla tu môžu kvitnúť takmer všetky rastliny v nádobách. Tienisté miesta a terasy orientované na východ a severozápad, kde dopadá slnko len v určitých hodinách, robia záhradkárom často starosti. Do takýchto priestorov môžeme umiestniť hortenziu, funkiu a tiež astilbe.
Autor: Ing. KATARÍNA KETTMANNOVÁ