Po neúspešnom prvom kole, v rámci ktorého sa nikto neprihlásil, si ministerstvo dalo preveriť, či by sa budova nedala rozdeliť na dve časti - administratívnu so samostatným vchodom z Laurinskej ulice a samotné divadlo so zázemím.
"Z analýz vyplynulo, že legislatíva takéto rozdelenie nedovoľuje," vysvetlila hovorkyňa ministerstva kultúry Martina Pavlíková.
Podľa stanoviska ministerstva financií nie je totiž možné predávať samostatne časti budovy, ktorá je majetkom štátu.
Ministerstvo bude teda pokračovať v procese predaja, na ktorom sa dohodla vláda, a vypíše druhé kolo ponukového konania s rovnakou cenou 236,4 milióna, ale s tým rozdielom, že budova DPOH sa už tentoraz bude brať ako pamiatka. Doteraz bola len súčasťou pamiatkovo chránenej zóny.
Medzičasom bol totiž zo strany manželky a dcéry jedného z architektov budovy Eugena Kramára podaný návrh na vyhlásenie budovy DPOH za národnú kultúrnu pamiatku, a teda sa na ňu už vzťahujú obmedzenia prípadnej prestavby, či zmeny účelu využitia.
Ak by ani v druhom kole divadlo nik nekúpil, v treťom ho ministerstvo ponúkne za polovicu ceny mestu, ak by nemalo záujem, potom ho ponúkne bratislavskej župe. (zu)