Recepty budú chránené takmer ako bankovky - špeciálnym číslom, čiarovým kódom a hologramom, hoci evidovaných prípadov falšovania starých receptov je veľmi málo. Tie nové budú podstatne drahšie, odhadom minú lekári na ich nákup 100 miliónov ročne.
Tlačivá nových receptov budú prepisovacie a mnohí lekári ich budú musieť vypisovať rukou, lebo namiesto ihličkových tlačiarní, ktoré by sa dali použiť, väčšinou kúpili laserové.
Najväčší problém je však cena. Kým jeden list dnes vyjde lekára na 20 halierov, cena nového tlačiva bude 1,80 Sk.
Lekári ešte stále dúfajú, že zmena nenastane a lekárska komora zvažuje bojkot. "Nikto nám kvalifikovane nevysvetlil, prečo sú nové tlačivá potrebné. Dôvod falšovania je smiešny," povedal generálny sekretár komory Eduard Kováč.
Všetkých päť zdravotných poisťovní za posledné tri roky eviduje len pár desiatok prípadov sfalšovaných receptov. Pretože falšovanie receptov nie je trestným činom, polícia nemá žiadne štatistiky.
No ministerstvo asi presadí svoje, lebo v prijatom zákone o lieku získalo právo určiť vzor receptu. Ten vydalo vo vyhláške, ktorá platí od júla tohto roka.
"Nikto nie je pripravený na nové tlačivá. Základnou otázkou je to, kto ich zaplatí," povedal šéf Asociácie súkromných lekárov Ladislav Pásztor. Ročne sa vypíše okolo 50 miliónov receptov, čiže za rok by lekári mali minúť na ich nákup okolo 100 miliónov korún.
Lekári sa podľa Pásztora budú snažiť, aby zvýšené náklady nepocítil pacient, ale aby ich "uhradili zdravotné poisťovne". Poisťovne o tom ešte nerokovali a podľa riaditeľa poisťovne Sidéria Igora Dorčáka je to otvorená otázka.
Podľa pôvodného návrhu mali tlač receptov financovať zdravotné poisťovne, tie ich mali potom predávať lekárom. Predajné miesta mali zriadiť aj župy.
Poisťovne sa tejto povinnosti elegantne zbavili, lebo plánujú uzavrieť zmluvy o spolupráci s firmou ŠEVT, ktorá zabezpečí tlač aj distribúciu. Recepty budú lekári nakupovať priamo v predajniach ŠEVT-u a nové tlačivá nebudú stáť poisťovne ani korunu.
Vzor nových tlačív navrhla poisťovňa Sidéria. Riaditeľ Igor Dorčák na kritiku lekárov o zbytočnosti nových tlačív reagoval slovami: "Možno tlačivá majú priveľa ochranných prvkov a stupeň ochrany je privysoký. To sa však ukáže až časom. Stupeň ochrany sa môže neskôr znižovať a tým sa bude znižovať aj cena receptu."
(dro)