Prospechové štipendiá má 11-tisíc vysokoškolákov

Tento školský rok dostanú vysokoškoláci po prvýkrát dva typy motivačných štipendií, a to prospechové a mimoriadne. Ministerstvo školstva na ne vyčlenilo takmer 94 miliónov. Priemerná výška prospechového štipendia bude 15-tisíc. Na každej vysokej škole ..

Na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského vyplatia prospechové štipendium 288 študentom. Polovica sumy im príde na osobné účty v decembri, druhá polovica v letnom semestri. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL


Tento školský rok dostanú vysokoškoláci po prvýkrát dva typy motivačných štipendií, a to prospechové a mimoriadne. Ministerstvo školstva na ne vyčlenilo takmer 94 miliónov. Priemerná výška prospechového štipendia bude 15-tisíc. Na každej vysokej škole získa päť percent študentov, ktorí dosahujú najlepšie študijné výsledky, 20-tisíc korún, ďalších desať percent po 10-tisíc. Ďalšie peniaze môžu získať za mimoriadne výsledky vo vedeckej a umeleckej činnosti, za vynikajúce športové výsledky, za študijné výsledky počas celého štúdia či kvalitnú záverečnú prácu. Mimoriadne štipendium sa udeľuje jednorazovo až do výšky 11-tisíc.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V týchto dňoch sú už na väčšine fakúlt vysokých škôl vyvesené zoznamy študentov, ktorí mali podľa kritérií fakúlt najlepšie študijné výsledky. Na niektorých vysokých školách, ako napríklad na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre, už dokonca študenti peniaze majú na svojich účtoch. Inde im budú vyplatené počas decembra.

Minister školstva Martin Fronc považuje "motivovanie študentov k lepším výsledkom za dôležitý nástroj na zvýšenie kvality vysokých škôl".

Základným kritériom na zostavenie poradovníka najlepších je vážený priemer prospechu za uplynulý akademický rok. Ten je však na fakultách rozličný, ba dokonca sú rozdiely aj medzi ročníkmi na tej istej fakulte.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 705
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 505
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 516
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 499
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 495
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 020
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 186
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu