FOTO
ov akceptovala, že potterovky sa riadia vlastnými pravidlami, majú svoje zákonitosti, hodnotenie univerzálnymi filmovými kritériami by bolo zavádzajúce a nepresné. Možno i preto sú kritiky Ohnivej čaše oveľa uznanlivejšie, nadšenejšie, ako recenzie ktoréhokoľvek z novších filmov o agentovi 007.
Legendárny chicagský kritik Roger Ebert sa pozastavuje len nad tým, že spolu s dospievaním detských hercov sa zvyšuje i hranica, po ktorú sú tieto snímky mládeži neprístupné. V USA sú už prístupné len deťom od 13 rokov v sprievode rodičov: "Čo sa stane, keď Harry dosiahne plnoletosť?"
Pre štrnásťročného Harryho nie je problém postaviť sa zoči-voči smrťožrútom. Má skúsenosti s Dementormi. Bojuje s drakmi, ba i so samotným veď viete kým..., ale pozvať dievča na školský ples, na to nenájde odvahu. A skutočne, možno jediné, čo na diváka potterovskej série v tomto filme môže pôsobiť ako zázrak, je dospievanie hrdinov.
Príjemným prekvapením je zlepšujúci sa herecký prejav ústrednej trojice. Daniel Radcliffe, Emma Watsonová a Rupert Grint sa stali plnohodnotnými partnermi hráčom, ako Robbie Coltrane, Michael Gambon či Gary Oldman, alebo noví herci Miranda Richardsonová a Ralph Fiennes v role lorda Voldemorta. (Škoda, že sa nenaplnili klebety, podľa ktorých ho mal hrať Newellov obľúbenec Rowan Atkinson.)
Mike Newell (Štyri svadby a jeden pohreb, Donnie Brasco) je prvý britský režisér, podieľajúci sa na sérii. Pôvodne mal nakrúcať už Kameň mudrcov, ale nahradil ho spoľahlivejší Chris Columbus. Mimochodom, Američan Columbus dostal aj desaťnásobne vyšší honorár ako Brit Newell, hoci pred Newellom a scenáristom Stevenom Klovesom stála neľahká úloha vtesnať do jediného filmu dej sedemstostranového románu. Možno aj preto je Ohnivá čaša prístupná až od 13 rokov: menšie deti by tých 160 minút neobsedeli na mieste.
Úloha tvorcov bola o to ťažšia, že vo štvrtom z filmov už nikoho neomráčia otáčavé schodiská, všeteční duchovia ani pohybujúce sa obrazy (nie filmové, ale na stenách či v novinách). Tak ako každý z jeho predchodcov, i Newell si vybral, čo je mu najbližšie. Nie roztopašné deti ako Columbus ani pochmúrne násilie ako Alfonso Cuarón, ale lásku.
No i tak z príbehu muselo ísť preč všetko menej podstatné, takže ak sa do kina nejakou nešťastnou náhodou dostane niekto, kto nečítal knihy a nevidel predchádzajúce filmy, bude veľmi zmätený. Aj my žasneme, keď na školskom plese vidíme hrať a spievať Jarvisa Cockera z Pulp. K zmätku prispieva i to, že slovenský dabing celkom logicky používa terminológiu z knižného prekladu. Je to fajn, ale vizuálne prvky - grafické značky, monogramy a iniciály nezodpovedajú slovenským názvom.
No film je určený predovšetkým fanúšikom a tých určite nesklame. Oni zasa určite nesklamú producentov. Trilógia dosiaľ utŕžila 2,6 miliardy dolárov. To by tak bolo, ak by čaša nepomohla prekonať trojmiliardovú hranicu! FOTO - WARNER BROS