Poľský kňaz P. Jarek Cielecki si prezerá oficiálny vatikánsky dokument o homosexuáloch. FOTO - REUTERS |
Podľa hovorcu konferencie biskupov Mariána Gavendu "katolícka cirkev na Slovensku dokument bez výhrad rešpektuje".
Tento zákaz je aj niektorými kňazmi vnímaný ako diskriminácia z dôvodu ich sexuálnej orientácie.
"Takéto tresty pre sexuálnu orientáciu sú pre mňa na tej istej úrovni, ako keď sú ľudia trestaní pre svoje pohlavie či rasu," tvrdí nositeľ Nobelovej ceny za mier a anglikánsky arcibiskup z Juhoafrickej republiky Desmond Tutu.
V inštrukcii k dokumentu sa uvádza, že Kongregácia pre katolícku výchovu v zhode s Kongregáciou pre Boží kult a správne vysluhovanie sviatostí považuje za potrebné jasne vyhlásiť, "že cirkev, hlboko rešpektujúc osoby, ktorých sa dokument týka, nemôže prijať do seminára ani vysvätiť za kňazov tých, ktorí žijú aktívnym homosexuálnym životom, tých, u ktorých sa prejavujú hlboko zakorenené homosexuálne sklony, alebo tých, ktorí podporujú takzvanú kultúru gayov". Podľa Gavendu smernica kladie rovnaké požiadavky na heteresexuálov ako na homosexuálov, "aby dodržali celibátny spôsob života".
"Homosexuálne sklony nie sú prekážkou kňazstva, ak ich dokážu ovládať," hovorí Gavenda. Dodal, že otázka na homosexuálnu orientáciu sa kladie už pri prijímacích pohovoroch.
Náš antidiskriminačný zákon pripúšťa, že cirkev má osobitné ustanovenia. Podľa Jany Trojanovej zo Strediska pre ľudské práva "cirkev je dobrovoľné združenie osôb rovnakej náboženskej viery v organizácii z vlastnou štruktúrou, orgánmi a vnútornými predpismi. Sama si určuje vlastné zásady a princípy a vychádza pritom z určitej filozofie, s ktorou sa stotožňuje".
Podľa Trojanovej ak pápež Benedikt XVI. schválil dokument, ktorý zakazuje vysväcovať homosexuálov za kňazov, je povinnosťou ostatných predstaviteľov cirkvi daný zákaz rešpektovať.
Podľa Gavendu problém homosexuality kandidátov na kňazstvo sa na Slovensku týka zanedbateľného počtu prípadov. (mip)