Naši západní susedia sú viac než my, Poliaci či Maďari naklonení tomu, aby homosexuáli mohli absolvovať svadobný obrad alebo aby mohli žiť v takzvanom registrovanom partnerstve.
Vyplýva to z októbrového prieskumu Centra pre výskum verejnej mienky a údajov výskumných agentúr GEORG a Focus.
Podľa Zory Bútorovej z Inštitútu pre verejné otázky "prieskum ukazuje, že v slovenskej spoločnosti sú gayovia a lesbické ženy menej viditeľní ako v Českej republike a slovenská verejnosť zaujíma rezervovanejší postoj k právam sexuálnych menšín."
Súvis s kresťanstvom
Historik Dušan Kováč si myslí, že väčšia konzervatívnosť Slovákov oproti Čechom súvisí aj s kresťanstvom. "Podľa posledného sčítania ľudu najväčšia časť populácie žijúcej v Čechách na rozdiel od Slovenska je bez vyznania."
S kresťanským vplyvom na zmýšľanie o homosexualite súhlasí aj lesbická aktivistka Hana Fábry. "Na občanov vplývajú aj výrazné snahy KDH a katolíckych predstaviteľov, ktorí sa cielene snažia homosexuálnu komunitu zdiskreditovať." Celkovo však vidí výsledky prieskumu pozitívne.
Podľa prieskumu, na ktorom sa zúčastnilo 1075 ľudí, by 24 percent Slovákov súhlasilo, aby homosexuálne páry mali právo na svadbu. Na rovnakú otázku odpovedalo kladne 21 percent Poliakov, 25 percent Maďarov a až 42 percent Čechov.
Iniciatíva ochabla
Vo všetkých štyroch krajinách je verejnosť prístupnejšia k registrovaným zväzkom homosexuálnych párov. Súhlasí s nimi 62 percent Čechov, 39 percent Slovákov. Podľa Bútorovej je jednou z príčin vyššia intenzita a vytrvalosť politického tlaku českej homosexuálnej komunity na uzákonenie registrovaného partnerstva.
"Na Slovensku po voľbách v roku 2002 táto iniciatíva ochabla. V rámci terajšej vládnej koalície určujú tón skôr priebojnejší nositelia opačných, konzervatívnych hodnôt z radov KDH," hovorí Bútorová.
S registrovaným partnerstvom homosexuálov súhlasí 36 percent Maďarov a 42 percent Poliakov.
S tým, aby bola homosexuálom umožnená adopcia detí, súhlasí 18 percent českých, 9 percent poľských, 26 percent maďarských a 14 percent slovenských účastníkov prieskumu.
Česi ich poznajú viac
Česi častejšie uvádzajú, že osobne poznajú nejakého gaya alebo lesbičku - kladne tak odpovedalo 43 percent oslovených. U Slovákov to bolo 30 percent. Podľa Bútorovej, "toto zistenie rozhodne nemožno interpretovať tak, že by na Slovensku bolo relatívne menej gayov a lesbických žien". Podľa nej to skôr nepriamo svedčí o tom, že na Slovensku je relatívne menej homosexuálov, ktorí sa odvážia riskovať zverejnenie svojej orientácie.
V Poľsku pozná lesbu alebo gaya len 14 percent a v Maďarsku sa priznalo iba osem percent opýtaných.
K väčšej "utajenosti" slovenských gayov a lesbických žien prispieva celý komplex faktorov, napríklad aj zanedbateľný počet verejne známych osobností, ktoré by sa hlásili k takejto sexuálnej orientácii.
Hlbší pohľad do prieskumných zistení ukazuje, že ľudia, ktorí osobne poznajú homosexuálov, majú výrazne vyššie porozumenie pre požiadavku uzákonenia registrovaného partnerstva.
Autor: mip, čtk