BRATISLAVA - Všetci zamestnanci, ktorí končia pracovný pomer a odchádzajú do dôchodku, majú nárok na odchodné. Nie je rozhodujúce, či zamestnávateľ dostáva, alebo dáva výpoveď, alebo odchádza po dohode so zamestnávateľom.
Odchodné sa vypláca vo výške približne jedného mesačného platu zamestnanca. Žiadatelia o predčasný starobný dôchodok však majú po spustení dôchodkovej reformy s vyplatením odchodného neraz problém. Zákonník práce ho totiž nepozná, pretože začal platiť skôr, ako sa reforma spustila.
Zákonník práce hovorí, že nárok na odchodné majú len poberatelia starobného a invalidného dôchodku a dôchodku za výsluhu rokov. Mnohí zamestnávatelia preto využívajú situáciu a nevyplácajú odchodné tým, ktorí odchádzajú do predčasného dôchodku. Ministerstvo práce chce situáciu zmeniť. Na najbližšom zasadnutí Národnej rady preto navrhne do Zákonníka doplniť aj predčasný dôchodok.
"Ministerstvo vníma narastajúci počet súdnych sporov," povedal hovorca ministerstva Martin Danko. Zatiaľ nemá informáciu o tom, či boli niektoré súdne spory ukončené a či boli sťažovatelia úspešní. Ak poslanci zmenu schvália, súdiť sa už nebude treba. Zmena by v prípade schválenia mala platiť od februára budúceho roka.
Predčasné starobné dôchodky sú výhodné najmä pre ľudí, ktorí prídu krátko pred dosiahnutím dôchodkového veku o prácu. Každému, kto žiada o predčasný dôchodok, sa totiž jeho výška znižuje o pol percenta za každý mesiac, ktorý mu chýba do dôchodkového veku, ale ľudí, ktorí o prácu prídu, sa to netýka. Ak sa niekto stane nezamestnaným, ale namiesto o podporu požiada o predčasný dôchodok, obdobie, za ktoré sa dôchodok kráti, sa zníži o pol roka.
V prípade, že si žiadateľ platil poistenie v nezamestnanosti pred stratou práce nepretržite sedem rokov, predčasný dôchodok sa nekráti za obdobie 12 mesiacov. Podmienkou na priznanie predčasného starobného dôchodku je byť aspoň desať rokov dôchodkovo poistený a dôchodok musí dosiahnuť aspoň 1,2-násobok životného minima, teda dnes 5 677 korún.
Podľa najnovších štatistík k 31. októbru vyplácala Sociálna poisťovňa predčasný starobný dôchodok 11 835 ľuďom, kým starobný dostávalo 921 741 ľudí. Ešte v auguste evidovala Sociálna poisťovňa 12 827 poberateľov predčasných starobných dôchodcov a 918 627 starobných. Zmenu v evidencii spôsobuje aj to, že predčasný starobný dôchodok sa hneď, ako poberateľ dosiahne riadny dôchodkový vek, pokladá za starobný dôchodok, bez toho, aby sa upravoval. Skutočných žiadateľov o predčasný starobný dôchodok teda bolo viac. "Len za tri štvrťroky tohto roka dosiahol počet podaných žiadostí o predčasný dôchodok 22 173," povedala hovorkyňa Sociálnej poisťovne Vladimíra Pôbišová.
Poberateľ predčasného dôchodku má ešte šancu dôchodok si zvýšiť. Ak sa mu podarí nájsť si ešte prácu a dostáva v nej mzdu vo výške aspoň minimálnej mzdy, vzniká mu povinnosť platiť dôchodkové poistenie. K dôchodku sa mu potom pripočítajú nároky za toto obdobie poistenia.