Poľská vláda chce otvoriť komunistické archívy a sprísniť lustračný zákon. Minister obrany Sikorski minulý týždeň oznámil, že otvorí aj archívy Varšavskej zmluvy. FOTO - REUTERS
Poľská vláda plánuje veľké vyrovnanie s minulosťou. Chce zverejniť zoznamy spolupracovníkov komunistických tajných služieb a zmeniť lustračný zákon. Nemali by lustrovať len spolupracovníkov s tajnými službami v časoch komunizmu, ale aj súčasných verejných činiteľov a ich majetky, ktoré nadobudli už v demokratickom Poľsku.
Nakopem ich
Preverovaním pravdivosti odpovedí na otázku, ako prišli k peniazom, sa bude zaoberať novo vzniknutý Protikorupčný úrad. Nie je vylúčené, že príslušný zákon sa bude tykať aj členov najbližších rodín verejných činiteľov. Vládna strana Právo a spravodlivosť predpokladá, že lustrácia tohto druhu bude povinná nielen pre vysokých štátnych funkcionárov, ale napríklad aj pre právnikov, miestnych politikov a veľvyslancov.
Na čele Protikorupčného úradu bude stať Mariusz Kamiński. Poslanec Práva a spravodlivosti sa preslávil v polovici 90. rokov. Viedol združenie Republikánska liga, ktoré organizovalo radikálne manifestácie proti prítomnosti bývalých komunistov v poľskej politike. Hádzali vajcia na členov vlády zo Zväzu demokratickej ľavice a niekoľkokrát aj na prezidenta Aleksandra KwaĘniewského.
Tento radikalizmus ostal Kamińskému dodnes: "Kopnem do zadku každého, kto berie úplatky. Nezávisle od straníckej legitimácie a spoločenských kontaktov," povedal v rozhovore pre včerajšiu Gazetu Wyborczu. Úrad začne fungovať v prvom štvrťroku 2006.
Prísnejšie tresty
Nová vláda chce tiež radikálne zmeniť lustračný zákon a plánuje zverejniť zoznam všetkých tajných spolupracovníkov poľskej Štátnej bezpečnosti. Začala už tiež otvárať archívy bývalej Varšavskej zmluvy, ktoré od jej zániku v roku 1991 ostávali stále tajné.
Prísnejšie majú byť tresty pre bývalých spolupracovníkov politickej polície. Všetky takéto osoby by nemohli desať rokov pracovať vo verejných funkciách. Dnes trestajú len tých, ktorí nenapísali pravdu vo svojom lustračnom osvedčení a túto skutočnosť potvrdí súd. Inak môžu byť aj na najvyšších miestach štátu.
Namiesto lustračného súdu by sa lustráciami mal podľa novej vlády zaoberať Ústav národnej pamäti. Ten tým nie je nadšený. Jeho predstavitelia priznávajú, že na takúto úlohu nie sú pripravení.
Ústavný súd
Radikálna zmena prístupu k otázke lustrácie je spôsobená aj uznesením Ústavného súdu. Bývalí príslušníci a spolupracovníci komunistickej politickej polície nemali doteraz prístup k archívom Ústavu národnej pamäti. Malo im to znemožniť, aby sa zorientovali v dokumentoch ešte pred tým, ako vyplnia lustračné osvedčenie. Ústavný súd však minulý mesiac tento predpis zrušil. Je vraj v rozpore s ústavou.
Podľa politikov Práva a spravodlivosti nemajú v takejto situácii dnešné pravidlá lustrácie význam.