FOTO - REUTERS |
MOSKVA - Ruský plynárenský gigant Gazprom obvinil Ukrajinu z ohrozovania plynulosti dodávok zemného plynu na trhy v západnej Európe. Štátom kontrolovaný Gazprom tak reagoval na neochotu Ukrajiny vzdať sa svojich výhodných cien za dovoz zemného plynu z Ruska.
Ukrajina totiž v pondelok odmietla návrh Gazpromu, že jej bude platiť za tranzit plynu cez jej územie ceny platné v Európe, a to bez ohľadu na to, ako sa skončí rokovanie o cene, za akú by mala nakupovať zemný plyn z Ruska. V súčasnosti totiž ruská strana za tranzit plynu neplatí nič, výmenou za to poskytuje Ukrajine zľavu pri dodávkach plynu pre jej vlastnú spotrebu. Ukrajina v reakcii na návrh Gazpromu uviedla, že je spokojná so súčasnými podmienkami platby za tranzit ruského plynu.
Ukrajina v súčasnosti podľa dohody platnej do roku 2013 poskytuje Rusku bezplatný tranzit plynu cez svoje územie, za tisíc kubických metrov plynu pre vlastnú spotrebu však Rusku platí len 50 dolárov, kým trhová cena pre odberateľov v Európe predstavuje až 150 dolárov za tisíc kubických metrov. Rusko požaduje, aby Ukrajina platila za plyn plnú sumu, a navrhuje, že jej bude za tranzit plynu platiť ceny bežné v Európe. To však Ukrajina odmieta a trvá na zachovaní pôvodných podmienok. Podľa vyhlásenia Gazpromu tak Ukrajina "efektívne sabotuje" podpísanie dohody o tranzite plynu na rok 2006, čím ohrozuje dodávky plynu do Európy.
Gazprom pokrýva svojou produkciou približne štvrtinu spotreby zemného plynu v západnej Európe. Spory medzi Ruskom a Ukrajinou o tranzite plynu spôsobujú napätie v politických vzťahoch týchto dvoch krajín. Ruský premiér Michail Fradkov minulý týždeň náhle zrušil plánovanú návštevu Kyjeva a jeho ukrajinský partner Jurij Jechanurov sa nezúčastnil na moskovskom summite postsovietskych republík.
Podľa analytikov Rusko používa svoje dominantné postavenie na energetickom trhu ako prostriedok na plnenie svojich politických cieľov. Ukrajina, Gruzínsko či Moldavsko, bývalé sovietske republiky, v ktorých sa k moci dostali prozápadne orientovaní politici, čelia rastu cien za dodávky plynu z Ruska. (sita, ap)