Radovan Čerevka, Boris Sirka - Čo je doma, to sa počíta, 2005 FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
Ešte v roku 2004 začala organizácia Amnesty International celosvetovú kampaň proti násiliu na ženách. Jedným z jej príspevkov je výstava súčasného umenia s názvom Stop násiliu na ženách!
V slovenských štátnych výstavných inštitúciách nie je zvykom poukazovať na celospoločenské problémy, akými sú vojna, teror, násilie či sociálna a rasová nerovnosť. A už vôbec nie je zvykom poukazovať na to, ako v týchto problémoch figuruje žena - so všetkými negatívnymi dosahmi.
Násilie na ženách je o moci, o jej nadobúdaní a udržiavaní. Výstava súčasného umenia, ktorú organizuje mimovládna organizácia, chce upozorniť, že v spoločnosti má táto forma kritiky nezastupiteľné miesto.
Umelci a umelkyne tematizujú násilie na ženách z rôznych uhlov pohľadu: obete, páchateľa a svedka násilia. Na výstave sú zastúpené portréty dobitých tvárí europoslankyne Moniky Beňovej, americkej ministerky Condoleezzy Riceovej či prvej nemeckej kancelárky Angely Merkelovej. V sérii manipulovaných portrétov s názvom Čo je doma, to sa počíta autor Radovan Čerevka a spoluautor Boris Sirka poukazujú na skryté - v slovenských pomeroch najčastejšie formy domáceho násilia na ženách.
Treba upozorniť, že známa mediálna kampaň Každá piata žena je týraná! má už zastarané heslo. Najnovšie štatistiky zo Slovenska hovoria, že násilie na ženách je v spoločnosti javom takým rozšíreným, že je ním postihnutá každá štvrtá žena. Skúsenosť s násilím z pohľadu obete rozvíja vo svojich maľbách Ildikó Pálová, ktorá maľbu používa ako arteterapiu, ale aj ako posolstvo a sprostredkovanie nepríjemnej skúsenosti - niekoľkomesačného nedobrovoľného pobytu v byte devianta počas letnej brigády v Nemecku.
Pohľad "svedka histórie" na násilie na ženách vo vojnovom konflikte objasňuje rakúska umelkyňa Evelin Stermitz. Jej videodielo bolo nakrútené v koncentračnom
tábore v Slovinsku ako forma katarzie a poukazuje na to, že vo vojnových konfliktoch sú najpočetnejšími obeťami ženy a deti.
Násilie na ženách nepáchajú len muži a jeho forma nie je len formou telesnej deštrukcie, ale je aj násilím na psychike. Brániť sa voči násiliu a reálnemu útočníkovi nás spolu s profesionálnymi cvičiteľmi aikida učí výtvarníčka Gordana Zlatanovič vo svojej telesnej performancii Bojové umenie. Autorka v nej posúva význam slova umenie do praktickej roviny bojového umenia, ktoré sprostredkúva zadarmo všetkým ľuďom a najmä ženám ochotným učiť sa brániť voči násiliu aj umením.
Úlohou výstavy nie je vyriešiť všetky známe, hoci skryté spoločenské problémy. Jej úlohou je otvoriť tému pre verejnosť, a to aj formou sprievodných podujatí - pre obete a najmä pre vládu.
V spolupráci s ňou chce Amnesty International upozorniť na problémy, ktoré sa dajú riešiť legislatívnymi zmenami, dôsledným dodržiavaním zákonov a trestaním páchateľov. Umenie a naliehavá výzva: Stop násiliu na ženách! môže byť jednou z foriem, ako stereotypný pohľad na problém násilia meniť.
Výstava a jej sprievodné podujatia je v priestoroch suterénu Starej tržnice na námestí SNP v Bratislave do 11. decembra.
Sprievodné podujatia
* 3. - 4. decembra 17.00 - - 18.30 h - Gordana Zlatanovič: Bojové umenie. Sebaobrana s cvičiteľmi Aikido.
* 5. decembra o 15.30 h - diskusia o obchode so ženami: Cesta späť
* 6. decembra o 18.00 h - premietanie Človeka v ohrození: Popoluška na predaj (Mira Niagolova / Kanada / 1999 / 48 min.)
Film prináša rôzne výpovede o sklamaných snoch, zničených ilúziách, znásilnení a ponížení východoeurópskych prostitútok, ktoré boli predané na Západ a do Severnej Ameriky.
* 7. decembra o 18.00 h - premietanie Človeka v ohrození: Jozefína - africký príbeh (Jaromír Štetina/ ČR/ 2002/ 58 min.)
V Afrike žije väčšina zo 150 miliónov žien, ktoré sa stali obeťou ženskej obriezky, ktorú organizácie na ochranu ľudských práv považujú za ich závažné porušenie.
* 8. decembra o 18.00 h - večer s feministickým Aspektom. Diskusia a čítanie z kníh z vydavateľstva Aspekt venovaných problémom násilia páchaného na ženách.
* 10. decembra Deň ľudských práv o 17.00 h - prednáška a premietanie filmov Amnesty International o kampani Stop násiliu na ženách. Práva žien sú ľudské práva, 2005, 32 minút - umelecký film o ochrankyniach ľudských práv z Demokratickej republiky Kongo, Guatemaly, Španielska, Nepálu, okupovaných území Izraela. Podáva príbehy žien, ktoré nestrácajú nádej bojovať za zmenu napriek neradostnej situácii.
Mária Karasová - Absolut violence, 2005
Autor: IVANA MONCOĽOVÁ(Autorka je výtvarná teoretička)