1667 -- narodil sa anglický spisovateľ, satirik Jonathan Swift. Autor alegorickej satiry na spoločenské a politické pomery v Británii Gulliverove cesty, ktorú vydal anonymne v r. 1726. Dielo sa dočkalo mnohých sfilmovaní, bolo upravené pre detských čitateľov a preložené do väčšiny svetových jazykov. Zomrel 19. októbra 1745.
1835 -- v meste Florida, Missouri, sa narodil americký spisovateľ Mark Twain, vl. m. Samuel Langhorne Clemens, iniciátor modernej americkej prózy. Mladosť prežitá na rieke Mississippi, kde sa živil ako lodivod, ovplyvnila hlavnú líniu jeho tvorby, predstavovanú tzv. mississippskou trilógiou, autobiografickou prózou: Život na Mississippi a dvoma románmi o deťoch: Dobrodružstvá Toma Sawyera a Dobrodružstvá Huckleberryho Finna. Ďalšou významnou oblasťou jeho literárnej činnosti bola publicistika, preslávil sa ako novinár v San Franciscu a ako autor cestopisov: Našinci na cestách. V 70. rokoch sa stal satirikom americkej spoločnosti - román: Pozlátený vek, fantastická próza: Yankee z Connecticutu na dvore kráľa Artuša. Mnohé satirické prózy vyšli až posmrtne. Zomrel 21. apríla 1910 v meste Redding v štáte Connecticut, USA.
1900 -- zomrel írsky dramatik, prozaik, básnik a esejista Oscar Wilde. Bol ústrednou postavou hnutia dekadentov, proklamujúcich oslavu krásy a odmietajúcich spojenie umenia a morálky. Tieto názory sa najvýraznejšie prejavujú v románe Obraz Doriana Graya. Dramatická tvorba: Vejár lady Windermerovej, Bezvýznamná žena, Ideálny manžel a Ako je dôležité mať Filipa. Jediná tragédia Salome sa stala predlohou pre operu R. Straussa. Ostatné dielo: rozprávky Šťastný princ a báseň Balada o žalári. Narodil sa 16. októbra 1854 v Dubline, Írsko.