, ale aj neziskových organizáciách.
Tatra banka napríklad ponúka talentovaným študentom 5. ročníka vysokých škôl so zameraním na bankovníctvo, financie alebo manažment polročný stážový program - Retail trainee program. Môžu získať prácu na vybraných pobočkách banky s perspektívou trvalého zamestnania. "Výber prebieha priamo na vysokých školách, kde oslovujeme študentov posledného ročníka," hovorí riaditeľ Public Relations Tatra banky Roman Začka. "Momentálne už prebieha výber kandidátov, ktorí prešli prvým kolom. Úspešní uchádzači majú možnosť v Tatra banke absolvovať polročný stážový program a tým najlepším potom ponúkneme pracovný kontrakt. Šancu majú nielen študenti z Bratislavy, ale aj Banskej Bystrice, Košíc, Nitry, Prešova, Trnavy a Žiliny."
Kandidáti by mali mať vynikajúce študijné výsledky, záujemcom o prácu v bankovníctve, komunikačné a obchodné zručnosti, proklientske správanie, všeobecný ekonomický prehľad, mali by ovládať prácu s PC a anglický alebo nemecký jazyk. Najdôležitejším zdrojom informácií o prebiehajúcich a budúcich programoch je internetová stránka Tatra banky, v sekcii kariéra.
V Slovak Telecome má napríklad spolupráca so študentmi niekoľko oblastí: v spolupráci s firmou môžu pracovať na svojej diplomovej práci, môžu tu brigádovať počas štúdia a firma ponúka určité pozície aj absolventom bez praxe.
"Študentov zamestnávame na polovičný úväzok, robia väčšinou administratívne, analytické práce alebo podpornú činnosť na marketingu," hovorí Snežanka Schotterová špecialistka na rozvoj ľudských zdrojov v spoločnosti Slovak Telecom. "Niektoré práce sú len pomocného charakteru, ale na niektorých oddeleniach sa študenti dostanú aj k odbornej činnosti."
Slovak Telecom si vytvára databázu študentov, ktorí majú záujem pracovať na part time a vždy, keď má otvorenú pozíciu, oslovuje ľudí podľa oblasti štúdia, záujmu a ďalších údajov, ktoré uviedli v prihláške. Do tejto databázy sa možno dostať cez virtuálny študentský klub na stránke firmy a študentské pozície sú uvedené tiež v rubrike kariéra. "Všetci záujemcovia prejdú normálnym výberovým konaním," vysvetľuje Schotterová. "Je to jednak preto, aby sme vybrali dobrých, ale aj preto, aby študenti vedeli, ako skutočné výberové konanie vyzerá."
Zaujímavým a dobre premysleným krokom pre začiatok kariéry môže byť aj dobrovoľnícka práca v mimovládnych organizáciách. Aj tu si môže schopný človek vybudovať množstvo užitočných kontaktov a veľa sa naučiť. "Práca v mimovládkach je častým modelom spúšťania veľmi úspešných kariér," hovorí programová riaditeľka Nadácie Intenda Rut Erdélyiová. "Tretí sektor je totiž veľmi flexibilný a mladí sa naučia všeličo o manažovaní projektov a zároveň získavajú aj cenné informácie v komunikácii a v interakcii s množstvom sociálnych partnerov. Učia sa tiež formulovať potreby organizácie a jej cieľových skupín pre médiá, takže mimovládky poskytujú mladým obrovskú škálu zručností v jednom balíku." Podľa Erdélyiovej majú dobrovoľníci na trhu práce dobrú štartovaciu pozíciu aj preto, lebo schopnosť darovať svoj čas veľa vypovedá aj o ich hodnotách. "Zamestnávatelia začínajú oceňovať už aj osobnú integritu svojich zamestnancov," hovorí Rut Erdélyiová. (gal)