Zľava doprava v dolnom rade fínska prezidentka Tarja Halonenová, francúzsky prezident Jacques Chirac, britský premiér Tony Blair a španielsky kráľ Juan Carlos na konferencii EuroMed. FOTO - TASR/AP |
BARCELONA - Európska únia a jej desať stredomorských susedov sa dohodli na spoločnom boji proti terorizmu, stále však nenašli spoločnú definíciu terorizmu. Spor sa točí okolo izraelsko-palestínskeho konfliktu.
Najmä arabské krajiny na čele so Sýriou sa na prvom summite EÚ-Stredomorie v Barcelone obávali, že by sa ich podpis pod dohodou o boji proti terorizmu mohol interpretovať ako súhlas s izraelskou politikou voči Palestínčanom. Podľa diplomatických zdrojov sa kompromis podarilo dosiahnuť až po ústupkoch oboch strán.
Únia prestala presadzovať formuláciu, že terorizmus nemožno ospravedlniť právom národa na sebaurčenie. Arabské krajiny naopak stiahli tézu, že treba rozlišovať medzi terorizmom a obranou pred cudzou okupáciou.
Krátky dokument nazvaný Zásady boja proti terorizmu predstavil novinárom na tlačovej konferencii britský premiér Tony Blair. " Je to veľmi dôležitý moment tak pre krajiny EÚ, ako aj pre našich kolegov za rokovacím stolom," povedal Blair. Dodal, že účastníci sa zhodli na nutnosti bojovať proti všetkým formám terorizmu. Dvojstránková dohoda zaväzuje Európu, Izrael a zúčastnené arabské krajiny, "aby zabránili teroristom v prístupe k financiám a zbraniam".
Najvyšší predstavitelia európskej dvadsaťpäťky sa na summite zúčastnili v plnej sile. Nová nemecká kancelárka Angela Merkelová vystúpila s prejavom o súvislostiach boja proti terorizmu a ekonomickou spoluprácou. Nechýbal ani slovenský premiér Mikuláš Dzurinda, ktorý hovoril o skúsenostiach s ekonomickými reformami.
Predstavitelia desiatich mimoeurópskych krajín vrátane Izraela veľký záujem o stretnutie neprejavili, väčšinu zastupovali diplomati. Na najvyššej úrovni sa z nich zúčastnil iba turecký premiér Recep Tayyip Erdogan a palestínsky líder Mahmúd Abbás.
(tasr, čtk, sita)