Británia ako predsednícka krajina EÚ má údajne predložiť kompromisný návrh, podľa ktorého sa majú výdavky na rozvoj chudobných regiónov znížiť o desať percent.
To by znamenalo, že Slovensko bude mať nárok na menej peňazí oproti očakávaniam.
Ide o vôbec prvé konkrétnejšie informácie, týkajúce sa návrhu rozpočtu, ktoré unikli z Londýna. Británia chce svoj návrh oficiálne predstaviť asi až 5. decembra, členské krajiny pritom dúfajú, že sa detaily dozvedia o niekoľko dní skôr.
Poľsko a Česká republika už naštartovali diplomatickú ofenzívu, ktorá má presvedčiť starých členov, aby boli "solidárnejší". Takéto posolstvo má byť aj obsahom listu, ktorý sa Poľsko chystá tento týždeň v mene ďalších deviatich nováčikov poslať do Londýna.
Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda bude mať príležitosť hovoriť o návrhu rozpočtu so svojím britským náprotivkom T. Blairom v piatok v Budapešti, kde sa s ním stretnú predsedovia vlád Visegrádskej štvorky. Dzurinda sa podľa slov jeho hovorcu Martina Marušku pred stretnutím nechcel o návrhu Londýna vyjadrovať.
Zdá sa však, že noví členovia v otázke eurorozpočtu a výšky štrukturálnych fondov, na ktoré majú nárok krajiny s ekonomikami pod 90-percentnou úrovňou úniového priemeru, ťahajú za kratší koniec. Briti jednoducho chcú šetriť, a to buď všade, alebo vo fonde súdržnosti. Navrhujú, aby do rozpočtu natieklo necelých 850 miliárd eur. To je menej, ako navrhovalo predchádzajúce luxemburské predsedníctvo (871 miliárd eur) a podstatne menej oproti biliónu, ktorý požadovala Európska komisia.
"Briti chcú dať viac peňazí na vedu a vzdelanie, a pretože Francúzsko odmieta siahnuť na objemný balík pôdohospodárskych dotácií, jediné, kde možno škrtať, sú fondy na rozvoj regiónov," poznamenal diplomatický zdroj v Bruseli.
O pláne Britov zoškrtať návrh rozpočtu hovorca Európskej komisie Johannes Laitenberger povedal, že "by to asi nemali byť tí najpotrebnejší, ktorí by mali najviac obetovať".
Pre Slovensko či Česko je však niečo také neprijateľné. Obe krajiny si želajú, aby sa dohoda čo najviac blížila k pôvodnému luxemburskému návrhu. "Čím bude to riešenie spravodlivejšie pre všetkých a čím bude menej výnimiek pre jednotlivé štáty, tým bude jednoduchšia dohoda," povedal český minister zahraničia Cyril Svoboda v narážke na takzvanú britskú zľavu, ktorú si v minulosti vybojovala ešte premiérka M. Thacherová a ktorú teraz Londýn vo výške 4,6 miliardy eur dostáva každoročne z Bruselu späť.
Podľa denníka Financial Times chce Blair škrtmi v rozpočte umlčať sťažnosti bohatých krajín a zároveň si pripraviť výhodnejšiu pozíciu pri rokovaní o obmedzení britskej zľavy.
Hlavy členských štátov budú o rozpočte na roky 2007 až 2013 rokovať na summite v Bruseli 15. a 16. decembra.
JOHANNA GROHOVÁ,
ik, čtk