BRATISLAVA - Medzibankový trh s devízami včera uvítal víkendový vstup Slovenska do mechanizmu výmenných kurzov ERM II, ktorý je dvojročnou čakárňou na euro. Kurz koruny oproti jednotnej európskej mene od rána súvislo, bez výrazných výkyvov, spevnel skoro o 80 halierov.
"Otvárali sme pri kurze 38,40 koruny za euro, čo bolo mierne silnejšie ako piatkový záver. Postupne sme sa však posunuli až na 38,65 koruny za euro, čo je nejakých 15 halierov nad jarnými historickými maximami. Neskôr sa vývoj mierne skorigoval," zhodnotil díler Slovenskej sporiteľne Juraj Zabadal.
V závere včerajšieho obchodovania stálo euro 37,81 koruny. Koruna je už voľne naviazaná na euro. Okolo tzv. centrálnej parity na úrovni 38,455 koruny za euro môže kurz kolísať o 15 percent na obe strany. Včerajší záver tak bol 1,7 percenta v tzv. revalvačnej časti fluktuačného pásma.
"Od rána sa predávali eurá a nakupovali koruny. Obchody sa robili v podstatne vyšších objemoch ako inokedy. Také objemy bolo predtým vídať, len keď Národná banka Slovenska priamo intervenovala na devízovom trhu," poznamenal Zabadal.
Prekvapujúce slovenské rozhodnutie vstúpiť do ERM II môže priniesť tlak aj na ďalšie stredoeurópske štáty, aby zvýšili svoje úsilie na ceste k jednotnej mene, skonštatovala vo svojej analýze aj agentúra Reuters.
Pod vplyvom našej koruny včera výrazne spevnela aj česká, ktorej kurz spadol pod 29 Kč za euro, čo je najsilnejšia hodnota za tri roky. K lacnejšiemu euru sme pomohli aj Poliakom a Maďarom.
Tieto očakávania potvrdil aj fakt, že okolité meny si brali príklad a posilňovali sa spolu so slovenskou korunou. "Nespomínam si presne, kedy naposledy naša koruna ťahala susedov. Takéto veci sa stávali len výnimočne, napríklad keď dochádzalo k intervenciám," hovorí díler sporiteľne.
Analytici i ministerstvo financií ešte cez víkend očakávali, že západné banky už prestanú posudzovať našu menu ako neoddeliteľnú súčasť regiónu a že sa koruna nebude bezdôvodne oslabovať len preto, lebo napríklad Maďarsko má neporiadok v rozpočte. "Sme radi, že sa ukázalo, že koruna po vstupe do ERM II nemusí byť naďalej ťahaná vývojom v okolitých štátoch. Uvidíme, čo prinesú najbližšie dni, či sa tento trend potvrdí. Veríme, že áno a že naša mena už nebude bezdôvodne slabnúť, keď budú mať okolité štáty problémy," povedal poradca ministra financií Peter Papanek.
Dnes prvý raz od vstupu do ERM II zasadá Banková rada Národnej banky Slovenska. Pôvodne sa predpokladalo, že sa dočkáme zvýšenia základných úrokových sadzieb, čo by malo okrem iného pomôcť bezdôvodne slabej korune. "Po víkende už trh tento krok neočakáva," dodal Zabadal.
(ij)