Ladislav Nižnanský na jednom zo súdnych pojednávaní v nemeckom Mníchove. FOTO - SITA/AP |
Štátny zástupca Konstantin Kuchenbauer včera začal záverečnú reč.
Hovoril necelých šesť hodín, pre Nižnanského zdravotný stav bude pokračovať v utorok. Zrejme bude žiadať najvyšší trest - doživotie.
Nižnanský zdôrazňoval, že na vstup do jednotky ho Nemci prinútili a aktívne sa nepodieľal na jej akciách, Kuchenbauer sa včera odvolal na to, že Nižnanský je nositeľom Železného kríža prvej triedy. "To nedostanete za to, že nič nerobíte," povedal.
Zopakoval, že Nižnanský podľa neho nariadil a zúčastnil sa na vraždách 164 ľudí z dedín Ostrý Grúň a Kľak a židovských utečencov pri obci Kšinná. Nikto z jednotky podľa neho nezisťoval, či jej obyvatelia naozaj skrývali partizánov. "Od začiatku bolo v pláne dedinu zlikvidovať."
Dôkazy podľa neho ukazujú, že Nižnanský nariadil streľbu, olupoval obete a pomáhal až do konca vojny zachovať súdržnosť jednotky. "Nebol pasívny, pripravoval operácie a aktívne sa na nich podieľal."
Nižnanský bol aktívnym účastníkom SNP, uznávaný historik Jozef Jablonický píše, že na vstup do Edelweissu ho po zajatí prinútili. Do Nemecka emigroval po druhej svetovej vojne. Má za sebou minulosť dvojitého agenta pre československú a americkú tajnú službu, neskôr pracoval pre rádio Slobodná Európa.
V komunistickom Československu ho v roku 1962 v neprítomnosti odsúdili na smrť. Súd v Nemecku sa zatiaľ vyvíjal skôr v jeho prospech, v jeho priebehu ho prepustili z väzby. Tvrdí, že nemeckej jednotke veliť nemohol a pri masakroch nebol. (čtk, r)