t nebude mať do volieb dosť času, aby zákony schvaľoval.
Ministerka a poslankyňa sa včera stretli v diskusii o pokračovaní reforiem v sociálnej oblasti. Navrátilová hovorí, že "parlament funguje podľa iných pravidiel, ako sú pravidlá racionálneho správania" a ak v marci príde do parlamentu dôležitá novela zákona o sociálnom poistení, nebude dosť vôle púšťať sa do reforiem reformy a potom už bude zohrávať dôležitú úlohu čas.
Podľa Navrátilovej treba predložiť návrhy skôr, lebo sa môže stať, že do konca volebného obdobia nebude žiadna novela a hneď "máme sociálne napätie medzi invalidnými dôchodcami a nespokojnými starobnými dôchodcami, ďalšia nespokojná skupina budú poberatelia úrazových rent".
Radičová tvrdí, že keď chcela po nástupe do funkcie dať pripomienky do zákona o službách zamestnanosti, v parlamente sa na ňu zniesla kritika. Hovorí, že poslanci jej vyčítali, "že vstupujem do druhého čítania s balíkom pripomienok a ignorujem parlamentnú demokraciu, že si to nesmiem dovoliť zopakovať". Preto to opakovať nechce a zákon o sociálnom poistení predloží v marci.
"Poslanci ma dostávajú do patovej situácie. Neviem, či v dobrej vôli ochrany demokracie, alebo je to zámer," hovorí Radičová. Označuje to za politiku menšieho zla. Najväčšiu chybu vidí v tom, že reformy v sociálnej oblasti začali politici robiť až pred dvoma rokmi.
Navrátilová hovorí, že v parlamente je nepríjemná situácia, lebo sú rôzne pohľady, ako má vyzerať dôchodkové zabezpečenie. "Ak má dôchodková reforma prežiť, musí sa tak stať so súhlasom väčšiny politického spektra." (rf)