Riaditeľ odboru verejnej mienky Igor Žvach povedal, že Mečiar je práceneschopný a lieči sa doma. Podpredseda HZDS Viliam Veteška deň po voľbách neskrýval sklamanie a hovoril, že ide o "obrovské memento" pred parlamentnými voľbami.
Poslanec HZDS Ján Kovarčík bol včera opatrnejší. Nevidí paralelu medzi regionálnymi a parlamentnými voľbami. Podľa neho je dôležitý dobrý program strany a "voliteľní" ľudia na kandidátke.
HZDS pred štyrmi rokmi získalo všetky poslanecké kresla v Trenčianskom kraji, teraz ich má necelú polovicu - 20. Absolútne prepadlo na východe. V Prešove bude v krajskom parlamente chýbať a v Košiciach získalo iba jedno kreslo. Neúspešné však bolo aj v Bratislavskom kraji, kde nebude mať ani jedného poslanca. V Trnavskom kraji ich má len troch.
Popularita HZDS je závislá od jeho predsedu Vladimíra Mečiara, ktorý počas predvolebnej kampane ochorel a z verejnosti sa stiahol. Poslanec a kandidát na trnavského župana Tibor Mikuš si však myslí, že voliči boli zrejme "silno dotknutí" správaním poslancov HZDS, ktorí hnutie tento rok opustili.
Častými partnermi HZDS boli národné strany ZSNS a P SNS, ktoré sú v spore so Slotovou SNS. Tibor Mikuš hovorí, že on presadzoval koalície "zdravého rozumu" a koalícia s P SNS a ZSNS predstavuje to, "čo bolo reálne možné".
Sociológ Pavel Haulík povedal, že koalície s protislotovskými národnými stranami boli zrejme namierené práve proti Smeru, ktorý vytváral spojenectvá so Slotovou SNS. Podľa Haulíka to HZDS síce nepomohlo, ale "ani neuškodilo".
Volebný výsledok HZDS svedčí podľa Haulíka o tom, že HZDS nie je "jednotkou na trhu", ale na odpis by ho ešte nedával. Neúspech HZDS v niektorých krajoch pripisuje Haulík väčšinovému volebnému systému, v ktorom nemusí uspieť ani pomerne silná strana, ak nevytvorí vhodné koalície. Koalície, ktoré HZDS vytvorilo, v skutočnosti spôsobili, ako by kandidovalo samo, dodal sociológ. (sp)