Smer vytvoril v niektorých krajoch neštandardné koalície s nacionalistickou SNS Jána Slotu. Podpredseda Smeru Vladimír Maňka si nemyslí, že by spojenectvo s SNS odradilo jeho voličov zúčastniť sa na voľbách.
"Asi na to treba serióznu analýzu, lebo všetko ostatné sú subjektívne názory," povedal.
Politológ Grigorij Mesežnikov si nemyslí že by koalície so Slotovou stranou pozície Smeru oslabili. Spojenectvo napriek tomu považuje za netradičné, lebo moderná sociálna demokracia nespolupracuje s nacionálne orientovanými stranami ani na úrovni regiónov. "Sociálna demokracia je kozmopolitný trend, je to strana, ktorá dáva prednosť univerzálnym hodnotám. To, čo Smer predvádza nacionálnou rétorikou, je anomália," dodal Mesežnikov.
Ani sociológ Pavel Haulík z agentúry MVK nepovažuje koalície Smeru so SNS za závažný moment pri rozhodovaní voličov. Skôr poukázal na to, že Smer neponúkol voličom to, čo by ich motivovalo voliť. Kým voliči SDKÚ sú presvedčení, že ak nepôjdu voliť, reformy sú ohrozené, urobili lepší volebný výsledok, ako zodpovedá ich podiel na celej populácii. "Smer ponúka voličom kritiku súčasného stavu, to však nie je dostatočná motivácia, to stačí tak na preferencie vo výskumoch," povedal sociológ. Podľa neho Smer musí s týmto faktorom rátať aj v parlamentných voľbách.
Politológ Ivan Rončák povedal, že voličov, ktorí zostali doma, odradili "stredovo-ľavo-nacionálne koalície a pri takej nízkej volebnej účasti potom vo voľbách rozhodla tá hŕstka pravicových".
Haulík považuje za veľké prekvapenie slabý výsledok Ficovej strany v Trnavskom kraji, kde získala iba 2 miesta poslancov. Nízka účasť podľa neho Smeru uškodila.
Agentúra MVK robila prieskum v Trnavskom kraji pred voľbami a pri 30-percentnej účasti by kandidátka Smeru na post župana Renáta Zmajkovičová získala v prvom kole najviac hlasov. Sociológ preto považuje komentáre, že výsledky volieb by boli aj pri vyššej účasti zhruba rovnaké, za omyl.
(sp)