V parlamentných voľbách zvíťazila strana Jednotné Rusko. Európski pozorovatelia spochybňujú vysokú účasťPodľa predbežných výsledkov zvíťazila v čečenských parlamentných voľbách strana Jednotné Rusko považovaná za predĺženú ruku ruského prezidenta Vladimira Putina. Ako sa očakávalo, získala vyše 60 percent hlasov.
Volebná komisia tvrdí, že na voľbách sa zúčastnilo 67,7 percenta zaregistrovaných voličov. Nezávislí pozorovatelia tento údaj spochybňujú a domnievajú sa, že k urnám prišlo omnoho menej ľudí. Ani druhé miesto nie je prekvapením - obsadila ho s takmer 12 percentami Komunistická strana Ruskej federácie, ktorú volili predovšetkým starší občania. Tretí skončil liberálny Zväz pravých síl s 11 percentami. Ostatné strany neprekonali päťpercentnú hranicu, ktorá je podmienkou na získanie poslaneckých kresiel.
Neobyčajné na čečenských voľbách bolo hlavne to, že sa vôbec nikto nesťažoval na ich priebeh. Ako vyhlásil predseda volebnej komisie Ismail Bajchanov, ani jedna strana, ani jeden volič či nezávislý kandidát nevyjadrili pochybnosti o priebehu volieb, čo je v Rusku niečo úplne výnimočné.
Spokojný je i ruský prezident Vladimir Putin, ktorý pokladá nedeľňajšie voľby v Čečensku za "ukončenie procesu obnovenia ústavného poriadku v republike". Rovnaký názor má i čečenský bábkový prezident Alu Alchanov. Ten dokonca včera vyjadril ochotu stretnúť sa s predstaviteľmi povstalcov. No nie na území Čečenska, ale v Bruseli.
Pravdepodobne má na mysli predstaviteľov čečenskej gerily v Európe Ahmeda Zakajeva, ktorý žije teraz vo Veľkej Británii. Gerila však prostredníctvom svojej internetovej agentúry Kavkaz-centr vyhlásila voľby za neplatné a súčasné čečenské vedenie podporované Moskvou za kolaborantský, okupačný režim.
Ďalší, kto vyjadril o čestnosti a právoplatnosti čečenských volieb pochybnosti, boli členovia delegácie Európskeho parlamentu. Podľa nich boli voliči zastrašovaní, k urnám išli často len preto, že sa boja o životy svoje i svojich blízkych, a v takých podmienkach ťažko možno voľby pokladať za slobodné. Volebné miestnosti boli obkľúčené vojakmi a obrnenými transportérmi a vyzerali skôr ako vojenské základne.
Agentúra AFP uvádza, že európski experti (členovia delegácie odmietli status pozorovateľov) neveria oficiálnym údajom o takmer sedemdesiatpercentnej účasti na voľbách. Podľa nich bola omnoho nižšia.
Voliči vyberali na 58 miest v čečenskom dvojkomorovom parlamente z 350 kandidátov, medzi ktorými bolo i 5 ruských dôstojníkov.
Pozorovatelia predpokladajú, že v novom parlamente budú prevládať ľudia zastupujúci záujmy dvadsaťdeväťročného vicepremiéra Ramzana Kadyrova, najsilnejšieho muža v Čečenskej republike, ktorý velí niekoľkotisícovej nelegálnej armáde. Vďaka svojej lojalite voči Kremľu je však takmer nedotknuteľný.
Autor: agentúra Epicentrum pre SME