Július Fujak (uprostred) s členmi E.A.R. Unit po koncerte v losangeleskom Red Cat Theatre. Súbor sa predstaví dnes o 16.30 h v Koncertnej sieni Župného domu v Nitre, zajtra o 19.30 h uvedie projekt transPOPzície spolu s dielami Zappu, Saariaho, Burlasa a ďalších autorov v nitrianskej synagóge. FOTO - RICHARD HINES |
Trochu v tieni medializovanej účasti špičkových amerických hudobníkov na koncertoch Richarda Müllera stojí iná zaujímavá návšteva z USA. Súbor E.A.R. Unit v rámci svojho európskeho turné strávi niekoľko dní aj v Nitre, ktoré vyplní koncertovaním a workshopmi.
V repertoári šiestich Kalifornčanov sú diela Franka Zappu, Johna Cagea a ďalších renomovaných autorov. Ich návštevu predpripravil hudobník, pedagóg a teoretik Július Fujak (39) žijúci v Nitre. Začiatkom jesene tohto roka bol totiž v Los Angeles, kde pracoval na uvedení svojho nekonvenčného projektu transPOPzície a prednášaním o slovenskej hudbe.
"Vzniklo to na pozvanie špičkového komorného súboru E.A.R. Unit. Cieľom bola nová realizácia a uvedenie môjho staršieho multimediálneho projektu transPOPzície," hovorí Július Fujak. Američania pod jeho vedením hrali spolovice nakomponovanú a spolovice improvizovanú hudbu k známym videoklipom Robbieho Williamsa, Michaela Jacksona či skupín typu Scooter. Tento projekt mal premiéru v Nitre, predvlani zaznel na Večeroch novej hudby v Bratislave a zajtra ho E.A.R. Unit predvedie v Nitre.
Spolu s prípravou uvedenia transPOPzícií v sále Los Angeles Philharmony sa Fujak venoval aj akademickej činnosti: "Prednášal som študentom na miestnych univerzitách o progresívnej slovenskej hudbe od 60. rokov až po súčasnosť. Zaujala ich napríklad tvorba Jozefa Malovca, v ktorej našli paralely s americkým minimalizmom, zarezonovali aj skladby Mariána Vargu, Vladimíra Godára, Martina Burlasa i novšie alternatívno-experimentálne projekty."
Jeho pobyt na západnom pobreží USA priniesol okrem vývozu slovenskej a dovozu americkej tvorby aj dve zaujímavé skúsenosti: "Na koncerty súčasnej vážnej alebo experimentálnej hudby chodia stovky ľudí, ktorí sú pozorní a nároční. Nie je asi náhoda, že mnoho vynikajúcich osobností od Arnolda Schönberga po Mortona Feldmana pôsobilo práve tu," tvrdí Július Fujak. "A keď som absolvoval rozhovor v hollywoodskom rádiu KPFK, relácia s ukážkami experimentálnej hudby bola odvysielaná na poludnie. To je u nás ťažko predstaviteľné."
Z Los Angeles však nakoniec do Nitry nie je tak ďaleko, ako napovedá kilometrová vzdialenosť na mape. Zajtra sa do nitrianskej synagógy chystá aj Rádio Devín, ktoré bude koncert nahrávať a ďalej ponúkať do krajín Európskej únie.