Rumunská gymnastická legenda Nadia Comaneciová naposledy predviedla svoje umenie v júli 2005 v Singapure, kam prišla podporiť kandidatúru New Yorku na usporiadanie olympijských hier 2012 (voľby však napokon vyhral Londýn). FOTO - TASR / AP
Šéf rumunskej gymnastiky Nicolae Vieru hovorí o diktátorovi Ceausescovi, Nadii Comaneciovej, aktoch, podvodoch s pasmi a inom Rumunský gymnastický nestor, kontroverzný NICOLAE VIERU prežil bez ujmy všetky pohnuté časy a naďalej stojí na čele Rumunskej gymnastickej federácie. V exekutíve svetovej gymnastickej federácie krúti už rekordný ôsmy mandát (od roku 1976), z toho štyri ako podpredseda FIG. Začínal s trénerčinou, v rokoch 1965 - 1989 bol generálnym sekretárom národného zväzu a od roku 1989 je jeho predsedom. Zažil všetky vzostupy aj pády tohto športu vo svojej domovine, slávu i hanbu. Aj dnes jedni vykrikujú Hossana! a druhí Ukrižuj! Jeho mocné postavenie nejde vykoreniť, aj na melbournskom svetovom šampionáte trónil vysmiaty na čestnej tribúne.
Ochotne poskytujete rozhovory, ktoré ste sám kedysi zakazovali. Či nie?
"Boli to ťažké časy. Nemali sme žiadne právomoci a zodpovedali sa len komunistickej strane. Keď sa vyhrávalo, všetko zlato a úspechy patrili strane. Museli sme ju poslúchať a za všetko jej ďakovať. Názory do zahraničia som si nemohol dovoliť púšťať, lebo by si ma zavolali na koberec. Aj za prehry sme sa zodpovedali. Neviete si predstaviť, v akom režime sme žili. Na mesiac nám pridelili 20 litrov benzínu. Keď napadlo pár centimetrov snehu, nesmeli sme používať osobné autá aj štyri týždne. Všetko bolo pod prísnou kontrolou."
Napriek tomu Rumunsko nevyslalo vojsko po boku ZSSR a Varšavskej zmluvy do bývalého Československa v auguste 1968 a jediné neuposlúchlo a poslalo športovcov na OH 1984 do Los Angeles.
"Keď v tom auguste zaútočili na Československo, plakali sme. Lenže tento krok, rovnako ako účasť na olympiáde v Spojených štátoch, bol populistický ťah prezidenta Ceausesca, aby stúpol v očiach národa, zaslepil ho a zakryl iné problémy. V Los Angeles ma na kongrese federácie nahovárali, aby som kandidoval na predsedu, mal som mať proti Rusovi Titovovi dobrú šancu. Vravel som, že potrebujem súhlas strany. Volali sme do Bukurešti, ale kandidovať proti zástupcovi ZSSR mi nedovolili. Naša hviezda Nadia Comaneciová sedela na tribúne s predsedom MOV Samaranchom a prezidentom USA Reaganom, ale všetky fotky v Rumunsku zhabali a nedovolili to uverejniť. Tajní všetko sledovali, režim fungoval ďalej. Olympijskú slávu chcel Ceausescu len pre seba."
Béla Károlyi vo svojej knihe Netreba sa báť nepíše o vás práve najlichotivejšie, naopak, častuje vás nadávkami, práve vy ste vraj boli brzdou slobodnejšieho diania v gymnastickej federácii.
"Veľa vecí v knihe je nadnesených alebo vymyslených. Béla nepochopil, že v športe sa nedalo demokratizovať a ísť na vlastnú päsť, keď to nešlo v spoločnosti. Mocní a vyvolení riadili všetko a nik nesmel protirečiť. Károlyiho som si vážil pre jeho pracovitosť a otvorenosť. Veľakrát som sa mu ospravedlnil a vysvetľoval svoju bezmocnosť, uznal jeho kvality a varoval ho pred tvrdohlavosťou a hlasnou kritikou tých hore. Ako tréner z vidieka a s vynikajúcou povesťou nemal rád bukureštské Dinamo, lenže to spadalo pod ministerstvo vnútra, čiže obávanú Securitate. Nesmeli sme sa do toho pliesť. V jednom období chcel byť väčší aj ako Nadia Comaneciová, ktorá očarila svet, a dostali sa do konfliktu. Nadia navyše zoženštela, zmenila sa a bola cieľom záujmu samých Ceausescovcov. Syn prezidenta Nic ju strašne chcel, postavil jej dom, kupoval darčeky, no ona sa bála opätovať lásku, lebo sa dostala do nebezpečných vôd. Ani Vieru, ani Károlyi nezmohli nič. Béla mal najlepšie výsledky, no aj v Bukurešti boli schopní tréneri, nedá sa všetko zmiesť pod čiernu zem."
Tento rok ste stratili ďalšieho dlhoročného kouča Octaviana Bela, ktorý pracoval s reprezentáciou od roku 1981. Prečo ste sa rozišli?
"Octavian je jedným z predstaviteľov starej školy. Nemenil metódy, vyžadoval poslušnosť, disciplínu, tvrdý režim a skromnosť. Vzhľadom na to, že sa menil život okolo, nebolo možné uplatňovať do bodky všetko vžité. Keď prišiel v auguste do telocvične a zistil, že jeho zverenky národného tímu z Atén vyrástli, pribrali a dospeli, odmietol pripravovať družstvo na majstrovstvá sveta v Melbourne, do ktorých ostávali tri mesiace. Zabudol však, že dievčatá biologicky dospievajú a menia sa na ženy, a keďže sa z nich stali hviezdy, nikdy už nebudú také tiché a disciplinované ako predtým. Belu už dnes nemôže ťahať gymnastky do televízie, do reklám a do šou, a potom od nich chcieť, aby dodržiavali režim. Prvý raz sme neposlali na MS kompletný káder, ale len dve gymnastky zo štyroch možných. Hrozilo, že nepôjde žiadna. V Deve pripravujeme úplne nový olympijský tím, jeho členky však ešte nemajú regulami FIG požadovaný vek."
Keď hovoríme o veku: objavili sa informácie, že v Číne a iných krajinách falšujú pasy, aby boli gymnastky staršie a mohli štartovať na šampionátoch. Spomína sa aj Rumunsko. Nenesiete za to žiadnu zodpovednosť?
"Sčasti áno. Po revolúcii sme sa dozvedeli, že sa to robilo aj u nás. Čína nie je jediná, počul som o mnohých ďalších krajinách. Všetci chceli medaily, veľa sa špekulovalo. Teraz to absolútne nie je možné, všetky údaje sú v policajných počítačoch a strážené."
Ako to, že vám všetko prešlo a naďalej šéfujete rumunskej gymnastike?
"Nestratil som dôveru voličov. Získal som si obrovský medzinárodný rešpekt, postavenie. Za mňa hovorí práca a výsledky. Každý máme chyby, ale ak by som nevyhovoval, odrazilo by sa to vo voľbách predsedu. Zatiaľ ma nevyhodili a o pár týždňov vo voľbách opäť kandidujem. Proti mne postavili stále aktívneho reprezentanta Maria Urziku, ktorého si želajú najmä médiá. Vyslovene ho pretláčajú, aby ma vypudili zo scény. Novinári ma volajú matuzalem, alebo komunista-dinosaurus, lebo som nevyhynul a ako jeden z mála stále predsedám zväzu. Pozrite sa, čo to urobilo s Urzikom. Majster sveta a skúsený reprezentant pokazil obe náradia v Melbourne, najmä svoje najsilnejšie - koňa. Každý by mal robiť poriadne to, čo vie."
Rumunskou gymnastikou však otriasol ešte jeden škandál. Fotografie úplne nahých reprezentantiek, ktoré obleteli svet. Ako ste to riešili?
"Bola to veľká hanba a pre mňa šok. Išlo však o gymnastky, čo skončili s reprezentáciou. Najviac nás nahnevalo, že sa nechali fotiť nahé na značkových náradiach, ktoré sú majetkom federácie a polonahé so štátnym dresom a emblémom. Za to dostali trest zákazu akejkoľvek gymnastickej činnosti na päť rokov."