
FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
omová (na snímke).
„Je nás veľmi ťažko uspokojiť. Niektoré základné environmentálne problémy stále existujú a budú si vyžadovať množstvo práce v nasledujúcich rokoch. Musíte zlepšiť čistotu vôd a ovzdušia, nakladanie s odpadmi a zabezpečiť prežitie lesov. Slovensko musí urobiť viac pre to, aby malo administratívne kapacity na zavádzanie environmentálnej legislatívy,“ povedala komisárka.
Pridať musíme v príprave zákonov v tejto oblasti. „Zrýchlenie legislatívneho procesu bolo vecou, ktorú sme dôrazne pripomenuli,“ povedala komisárka pre SME.
Wallstromová považuje za veľmi dôležité využívať peniaze z fondu ISPA pre životné prostredie. „Dúfame, že Slovensko bude schopné predložiť dôveryhodný plán ich využitia. A to nielen pre odpadové vody, ale aj pre ochranu vôd a nakladanie s odpadmi,“ povedala.
Keďže ISPA podporuje len projekty drahšie ako 5 miliónov eur, Slovensko niekoľkokrát úniu žiadalo o podporu aj menších stavieb. Komisia však v tejto otázke zrejme nemieni ustúpiť. „Daňoví poplatníci únie potrebujú vedieť, kam idú ich peniaze a či sa používajú na ten účel, na ktorý boli určené. Ostatné malé kandidátske krajiny dokázali (predložiť primerané projekty), takže si nemyslím, že je to nemožná úloha,“ povedala Wallstromová.
Únia však bude akceptovať, ak do jednej žiadosti spojíme viacero menších projektov. „Programy môžu byť spojené, aby ste dosiahli dostatočnú úroveň potrebnú pre ISPA. Môžete napríklad pripraviť projekt na zlepšenie čistoty celej jednej rieky. Je to teda aj v spôsobe, ako prezentujete svoje projekty.“
Z fondu ISPA nám únia dosiaľ odsúhlasila 6 projektov rekonštrukcií a výstavby čistiarní odpadových vôd a kanalizácií vo výške 48 miliónov eur. V nasledujúcich šiestich rokoch by sme mali vyčerpať okolo 140 miliónov eur.
(mar)