Na Slovensku sa personálny lízing vy-užíva menej ako v západnej Európe. "Tento trend zatiaľ pretrváva, myslím si však, že je len otázkou času, kedy si na túto službu slovenské spoločnosti zvyknú a dokážu využívať jej výhody. Firmy so zahraničnou účasťou personálny lízing často poznajú od svojich materských spoločností a neboja sa ho používať," hovorí konateľ spoločnosti Infowork Ľubomír Dranga.
Prepožičiavanie zamestnancov sa na Slovensku uplatňuje najmä vo firmách, ktorých produkcia je závislá na ročných obdobiach. Napríklad pri spracovaní poľnohospodárskych produktov alebo pri sezónnych nárazoch nákupu výrobkov, alebo keď firmy musia rýchlym zvýšením výroby reagovať na požiadavky zákazníkov. Prostredníctvom dočasne pridelených zamestnancov riešia aj fluktuáciu pracovníkov. Hoci dočasne pridelení zamestnanci vyjdú firmy drahšie ako kmeňoví pracovníci, pretože za služby lízingových agentúr treba platiť, výhodou lízingu je jeho menšia administratívna náročnosť.
"Využívame personálny lízing už niekoľko rokov a vzhľadom na charakter našej výroby ho budeme využívať aj
v budúcnosti," hovorí Magdaléna Martincová z oddelenia ľudských zdrojov spoločnosti Sony Slovakia. "Aj keď musíme zakalkulovať služby personálnych agentúr, drahšie by bolo nevyrobiť požadované množstvo výrobkov. Zatiaľ riešime dočasne pridelenými zamestnancami len najnižšie operátorské pozície v tých obdobiach, keď musíme prudko zvýšiť výrobu. Snažíme sa, aby pracovné pod-mienky týchto ľudí boli porovnateľné
s pracovnými podmienkami kmeňových zamestnancov. Chceme dosiahnuť, aby nemali dôvod byť nespokojní a nechceli prestúpiť inde."
V praxi funguje lízing tak, že agentúra, ktorá sa zaoberá dočasným prideľovaním zamestnancov, uzatvorí podľa požiadaviek klienta (ktorým je firma) so záujemcami pracovné zmluvy, zvyčajne na dobu určitú. Títo ľudia sú teda zamestnancami agentúry (a agentúra v tomto období plní voči nim všetky povinnosti zamestnávateľa)
a nie firmy, do ktorej sú dočasne pridelení.
Aj keď pre firmy je zrejme personálny lízing skôr výhodný, dočasne pridelení zamestnanci nie sú vždy s touto formou práce až takí spokojní. Mnohí sa totiž zaujímajú o spoluprácu s agentúrami najmä preto, že sa im nedarí nájsť si trvalé pracovné miesto. Dúfajú, že sa k nemu dostanú prostredníctvom lízingovky, pretože personálne agentúry tvrdia, že ak sa v práci osvedčia, môže im firma ponúknuť aj stálu prácu. "Chcel som sa uchytiť, po dvoch týždňoch mi však povedali: zbohom. Že vraj som neplnil normy. Ale ako mám plniť normy, keď som každý druhý deň pri inom stroji?" spytuje sa 45-ročný strojár Štefan Nagy z Gabčíkova. Skutočnosť je totiž taká, že firmy chcú dočasnými zamestnancami väčšinou na-ozaj iba preklenúť isté obdobie a nemôžu si dovoliť ponúknuť im trvalé miesto.
Prostredníctvom lízingu riešia aj tie pracovné pozície, kde nepotrebujú zamestnanca na osem hodín denne. Tento spôsob práce vyhovuje napríklad študentom, ktorí si chcú privyrobiť
a môžu si dovoliť stráviť v práci iba zopár hodín denne. "Lízing je pre nás výhodný a pretože u nás sa skrátené pracovné úväzky príliš často nevyskytujú, najlepšie sa takáto práca hľadá prostredníctvom personálnych agentúr," hovorí študentka ekonómie Zuzana Jeleničová.
Niektorí odborníci tvrdia, že personálny lízing by mohol rovnako pomáhať firmám aj ľuďom pri hľadaní optimálneho riešenia. Na západ od nás je vraj bežné, že človek pracuje na lízing striedavo na dvoch miestach. U nás sa však takáto prax zatiaľ nezaužívala.
"My máme veľké problémy so získavaním kvalitných ľudí na sezónne montážne práce," hovorí Juraj Ivasuk so spoločnosti Elektrovod holding. "Táto práca nie je ľahká a treba na ňu odbornú spôsobilosť, ale aj fyzické predpoklady. Takýchto ľudí je dnes u nás málo a tiež sa snažia získať si trvalé zamestnanie. To im však poskytnúť nemôžeme. V zahraničí to však funguje tak, že taký schopný a kvalifikovaný montér si za sezónu zarobí na to, aby si mohol dovoliť v zime nerobiť. Alebo pracuje napríklad v lete pre podobnú firmu ako sme my a v zimnej sezóne robí zase vlekára v lyžiarskom stredisku."
Podľa odborníkov je práve táto flexibilita pre všetky zúčastnené strany najväčšou výhodou personálneho lízingu. "Je len šikovnosťou dobrého manažéra pružne reagovať a obdobie výpadku prekryť pracovníkom na lízing. A je takisto silnou stránkou zamestnanca, ak sa dokáže pri-spôsobiť a získať nové pracovné skúsenosti," dodáva Ľubomír Dranga.
(gal)