Vraví sa, že ani jeden rukou vypísaný šek, s ktorým poslal Picasso svojich známych do banky alebo na poštu, sa tam nedostal. Vedeli, akú raz bude mať cenu umelcov rukopis. Hoci aj na šeku. Radšej vypísali nové. Normálnemu smrteľníkovi by dnes už aj tento šek bol taký nedostupný ako let na Mesiac. Riešením pre mnohých aj pri úplne inak formulovaných cieľoch, túžbach a potrebách je lízing či splátkový predaj. Vieme, že lízovať možno autá, technológie, nehnuteľnosti, ale naschvál sme si vymysleli situácie, ktoré nie sú v priamom popise lízingových spoločností. Oslovili sme desať významných lízingových spoločností, ktorým sme predniesli štyri príbehy a požiadali ich o reakciu. Odpovedalo päť z nich.
(ere)
Prvý príbehMarián má nesmierne rád výtvarné umenie. Naozajstné. Reprodukcie sú mu cudzie. Zariaďuje si nanovo svoju firmu. Páčia sa mu oleje viacerých maliarov, ale ich cena presahuje 100 000 Sk? Môže ich získať na lízing? Ak áno, ako má postupovať?
Leasing Slovenskej sporiteľne, a. s.: Ide o veľmi zaujímavú komoditu, nakoľko cena umeleckých diel časom rastie. Ale keďže zákon o dani z príjmu neumožňuje finančný prenájom umeleckých diel, ani naša spoločnosť túto službu neposkytuje.
Tatra - Leasing, s. r. o: V zmysle platnej legislatívy možno lízingovú zmluvu uzatvoriť na čas rovnajúci sa najmenej 60 % riadnej lehoty odpisovania predmetu lízingu. Počas lehoty lízingu potom možno odpísať celý predmet lízingu. Nakoľko umelecké diela, ktoré nie sú súčasťou stavieb alebo budov, sú vylúčené z odpisovania, Mariánovi by sme odporučili inú formu financovania, napríklad spotrebný úver.
Volkswagen Finančné služby, Slovensko s. r. o: Tento druh financovania nerobíme.
ČSOB Leasing, a. s.: ČSOB Leasing je univerzálna lízingová spoločnosť, ktorá poskytuje financovanie hnuteľných predmetov predovšetkým investičného charakteru. Reproduk-cie/obrazy výtvarného umenia nemožno financovať prostredníctvom ČSOB leasing.
Pre začínajúcich podnikateľov možno pripraviť ponuku iných predmetov financovania.
CAC Leasing, Slovakia, a. s.: Financovanie umeleckých diel, zariadenia školy ako aj psa je
z pohľadu finančného lízingu nereálne. Pre takéto komodity je vhodnejší iný druh financovania.
Druhý príbehSúkromná škola chce otvoriť svoju bránu pre deti. Počiatočné peniaze jej zriaďovateľov nestačia na všetky náklady spojené
s jej vybudovaním. Majú však
v pláne pripraviť pre deti triedy moderné a krásne. Môžu lízovať zariadenie do tried, stoly, stoličky, tabule ...? Ak áno, čo musia splniť?
Môže použiť lízing aj verejná škola zriadená samosprávou alebo krajským školským úradom? Alebo nik z nich? Ak nie, prečo?
Leasing Slovenskej sporiteľne, a. s.: Financovať uvedené predmety na zariadenie tried prostredníctvom lízingu nie je najvhodnejšie. Ich financovaná hodnota je totiž príliš nízka - často nedosahuje ani 30-tisíc Sk a to je podľa našich zákonov predmet, ktorý sa odpisuje skôr jednorázovo.
Zariadenie nad 30-tisíc Sk môže škola prefinancovať cez lízingovú spoločnosť, a to bez ohľadu na to, či ide o súkromnú alebo štátnu inštitúciu.
Tatra - Leasing, s. r. o: V zmysle platnej legislatívy možno odpisovať hmotný majetok, ktorého vstupná cena je vyššia ako Sk 30 000 Sk a prevádzkovo-technická funkcia dlhšia ako 1 rok. Ak plánované investície spĺňajú uvedené podmienky, možno ich financovať prostredníctvom finančného lízingu. Pri zvolení formy financovania školou, ktorá je v zmysle Zákona č. 523/2003 Z. z.
o verejnom obstarávaní v znení neskorších predpisov obstarávateľom, je táto povinná pri uzavieraní zmlúv používať metódy a postupy verejného obstarávania podľa citovaného zákona.
Volkswagen Finančné služby, Slovensko s. r. o: Tento druh financovania nerobíme.
ČSOB Leasing, a. s.: V prípade, žeby verejná škola mala záujem o financovanie osobného/úžitkového automobilu, či už nového alebo ojazdeného, možno pripraviť ponu-
ku. Financovanie drobného hmotného majetku ako sú tabule, stoličky, školské lavice nie je predmetom financovania pro-stredníctvom ČSOB Leasing.
Tretí príbehAlžbeta je nevidiaca. Má síce prácu, ale nezarába toľko, aby si mohla kúpiť vycvičeného psa - sprievodcu. Môže ho získať na lízing? Ak áno, ako má postupovať?
Leasing Slovenskej sporiteľ-ne, a. s.: Technicky možno financovať formou lízingu aj živé zvieratá. Leasing Sloven-skej sporiteľne takúto možnosť neposkytuje.
Tatra - Leasing, s. r. o:
Určite nespochybňujeme vý-znam a prínos vycvičeného psa - sprievodcu. Nakoľko však Alžbetin psík pravdepodobne nesplní legislatívne podmienky lízingovej zmluvy (minimálnu vstupnú cenu), Alžbete by sme odporučili zvážiť jedno-duchšiu formu financovania, napríklad spotrebný úver.
Volkswagen Finančné služby, Slovensko s. r. o: Tento druh financovania nerobíme.
ČSOB Leasing, a. s.: ČSOB Leasing je univerzálna lízingová spoločnosť, ktorá poskytuje financovanie hnuteľných predmetov predovšetkým inves-tičného charakteru. Financo-vanie obstarania zvierat nie je možné prostredníctvom ČSOB
Leasing.
Štvrtý príbehPeter a Lucia majú malú firmu. Auto si zobrali na lízing a veľmi dobre im slúži, hoci ešte niekoľko rokov bude trvať, kým bude ich. Peter však mal smrteľnú nehodu. Auto lízoval on. Čo musí urobiť Lucia, ak chce auto používať aj naďalej, ale zmluvu s lízingovou spoločnosťou podpisoval jej manžel? Naopak - ako má postupovať, keď o aute "už nechce ani počuť"?
Leasing Slovenskej sporiteľne, a. s.: V prípade, že si auto na lízing zobrala firma, ktorá si po Petro-vej smrti naďalej plní záväzky, podmienky sa nemenia.
Ak však mal Peter auto ako fyzická osoba, ide o zložitejší právny problém. V prípade úmrtia totiž vstupuje aj do tohto nájomného vzťahu dedičské konanie a nie je zrejmé, či je dedičkou Lucia. V každom prípade by mala bezodkladne kontaktovať lízingovú spoločnosť.
Pokiaľ Lucia nechce auto ďalej používať a splácať, najvýhodnejšie je nájsť si nástupcu (pokračovateľa) lízingu, pričom sa uzatvorí Dohoda o postúpení práv a povinností zo Zmluvy o finančnom lízingu. Druhou možnosťou je Zmluvu o finančnom lízingu predčasne ukončiť a predmet lízingu vrátiť.
Aj v prípade, že si auto chce ponechať, je najvýhodnejšie predmet vrátiť a uzatvoriť novú Zmluvu o finančnom lízingu na vlastné meno. Predmetom lízingu môže byť aj to isté auto.
Tatra - Leasing, s. r. o: Pri úmrtí klienta postupuje naša spoločnosť nasledovne: Po oznámení príbuzných klienta (pozostalých) o úmrtí klienta požadujeme od pozostalých zaslanie kópie úmrtného listu a zaslanie potvrdenia
o okruhu dedičov z dôvodu verifikácie, či osoba, ktorá chce pokračovať v lízingovom vzťahu a užívať predmet lízingu prichádza do úvahy ako oprávnený dedič.
V prípade záujmu pozostalých pokračovať v lízingovom vzťahu, samozrejme pri plnení si finančných záväzkov vyplývajúcich
z lízingovej zmluvy, je potrebné doriešiť prevod práv a povinností vyplývajúcich z lízingovej zmluvy. Táto skutočnosť by mala byť predmetom dedičského konania, kde príslušný notár ako súdny komisár zaradí medzi aktíva a pasíva aj práva a povinnosti z predmetnej lízingovej zmluvy a určí (na základe dohody dedičov), kto prevezme práva a povinnosti vyplývajúce z lízingovej zmluvy, vrátane práva nadobudnúť predmet lízingu do vlastníctva po riadnom skončení lehoty trvania lízingovej zmluvy na základe kúpnej zmluvy za dohodnutú kúpnu cenu. Až na základe právoplatného dedičského rozhodnutia, spravidla Osvedčenia o dedičstve, vyhotoví spoločnosť Tatra - Leasing, s. r. o. dodatok k lízingovej zmluve, kde sa ako nový prijímateľ lízingu zapíše osoba uvedená v dedičskom rozhodnutí. Táto právna skutočnosť je potrebná pre ďalšie úkony po skončení času trvania lízingu - na prevod vlastníctva a následný prepis vlastníka v evidencii na príslušnom dopravnom inšpektoráte a v technickom preukaze.
K vypracovaniu dodatku
k lízingovej zmluve treba doložiť nasledovné dokumenty:
Právoplatné, notársky overené osvedčenie o dedičstve, respektíve iné právoplatné rozhodnutie, ktorým sa končí dedičské konanie.
V prípade, ak oprávnený dedič nemá záujem o pokračovanie lízingu, lízingová spoločnosť lízingovú zmluvu predčasne ukončí, predmet lízingu odoberie, odpredá a účtovne vyrovná. Preplatok, ktorý vznikne z účtovného vyrovnania, bude poukázaný oprávnenému dedičovi. V prípade, že dedičské konanie nie je ukončené, stáva sa preplatok z účtovného vyrovnania predmetom dedičského konania.
Volkswagen Finančné služby, Slovensko, s. r. o: Uvádzate, že Peter a Lucia "majú firmu", ale ďalej že "auto lízoval on", z uvedeného nie je jasné, kto uzavieral lízingovú zmluvu - 1. právnická osoba - "ich firma" alebo 2. Peter ako fyzická osoba
Odpoveď 1: Auto je lízované firmou, smrť Pavla ako spoločníka/konateľa nespôsobuje preto zánik lízingovej zmluvy. Ich spoločná firma naďalej funguje a lízuje auto, pričom za predpokladu, že manželka má vo firme rovnaké práva ako manžel, t. j. môže
v mene firmy konať:
Ak auto viac nechce využívať:
písomne požiada o predčasné ukončenie lízingovej zmluvy, vozidlo odoberieme a následne predáme. Po predaji vystavíme klientke finančné vyrovnanie.
Ak si auto chce vo firme ponechať:
Stačí, ak pošle písomne informáciu o tom, že manžel zomrel
a auto ostane v užívaní firmy.
Odpoveď 2: Lízingovú zmluvu uzatváral Peter ako fyzická osoba: v tomto prípade môže Lucia pokračovať v lízingovej zmluve ako dedič na základe právoplatne ukončeného dedičského konania, ak sa rozhodne v lízingu nepokračovať, lízingová spoločnosť lízingovú zmluvu predčasne ukončí, auto predá a finan-
čne vyrovná lízingovú zmluvu. Následne v prípadne preplatku tento poukáže do dedičského konania, v prípade nedoplatku prihlási lízingová spoločnosť pohľadávku do dedičského konania.
ČSOB Leasing, a. s.: Nástup-níctvo v prípade smrti lízingového nájomcu sa riadi zákonmi platnými v SR - v tomto prípade Občianskym zákonníkom ustanoveniami § 460 a nasledujúcimi.
Postup ČSOB Leasing závisí od toho, či je/nie je dedičské konanie právoplatne ukončené.
Až do prevodu lízingovej zmluvy na právoplatného dediča je potrebné, aby pozostalí zabezpečili riadne a včasné splácanie lízingových splátok.
Ak je dedičské konanie ukončené a je súdom ustanovený a potvrdený právoplatný oprávnený dedič - prechádzajú práva a povinnosti z lízingovej zmluvy na tohto oprávneného dediča.
Ak nie je dedičské konanie ukončené, to znamená, že nie je súdom ustanovený právoplatný dedič - komunikuje lízingová spoločnosť so správcom dedičstva, ktorý je určený súdom a vykonáva správu dedičstva do času, kým súd právoplatne nerozhodne o oprávnených dedičoch. Tu je dôležité povedať, že na správcu dedičstva neprechádzajú práva a povinnosti lízingovej zmluvy (t. j. lízingová zmluva sa na správcu dedičstva neprevá-dza!) - správca dedičstva len zabezpečuje, aby neboli dotknu-té práva prípadných dedičov (zabezpečuje, aby riadne a včas boli zaplatené lízingové splátky, v prípade totálnej havárie sa stará o to, aby poisťovňa vyplatila poistné plnenie a lízingová spoločnosť zúčtovala a primeraným spôsobom ukončila lízingovú zmluvu). Pri vysporiadaní dedičstva si následne správca uplatňuje všetky zdokladované náklady súvisiace so správou dedičstva (napr. zaplatené lízingové splátky, zaplatené poplatky za odvoz vraku... atď.). V prípade, že už je dedičské konanie právoplatne ukončené a je súdom ustanovený a potvrdený právoplatný dedič, ten požiada lízingovú spoločnosť o prevod lízingovej zmluvy.
CAC Leasing, a. s.: V situá-ciách, keď dôjde k úmrtiu lízingového nájomcu, sa naša spoločnosť snaží vyhovieť potenciálnym dedičom a v prípade ich záujmu ponechá motorové vozidlo v ich užívaní za predpokladu, že lízingové splátky sú riadne hradené.
V konkrétnom prípade Peter a Lucia budeme uvažovať o situácii, že Peter mal uzatvorenú lízingovú zmluvu ako fyzická osoba a jeho manželka Lucia je jeho právoplatnou dedičkou. Lucia by v každom prípade mala informovať lízingovú spoločnosť o úmrtí svojho manžela. V každom prípade je však nevyhnutné rozhodnutie o dedičskom konaní, nakoľko iba právoplatný dedič má právo nakladať s lízingovou zmluvou. Na základe dedičského konania môže právoplatný dedič, v tomto prípade Lucia, mimoriadne ukončiť, respektíve previesť lízingovú zmluvu. Prevod lízingovej zmluvy na iného pokračovateľa lízingu, je pre Luciu najprijateľnejším riešením, pokiaľ Lucia ako právoplatný dedič "nechce o aute ani počuť". (ere)