* Výstavu fotografií s názvom Out of Garbage sprístupnili včera v bratislavskej galérii Buryzone. Ako uviedla galeristka Mária Rišková, ide o kolekciu fotografií zo zaoceánskej výletnej lode Westerdam, kde Slovák Roman Balog, Julian Hartley z Maďarska, Ryan Pratt z Veľkej Británie a Panamčan Alvaro Lopéz pracovali ako fotografi pre potreby pasažierov. Balog sa niektoré z množstva prebytočných fotografií určených na skartáciu rozhodol zachrániť. V galérii prezentovaný „odpad“ zobrazuje ľudí z vyšších spoločenských vrstiev v strnulých pózach, ale aj pasažiermi nevyžiadané momentky ukazujúce hýriacich hostí či uniformovaných poslíčkov. Výstava, ktorej kurátorkou je Ivana Moncoľová, potrvá do 14. marca.
* Štúdiu častí nahého ženského tela predstavuje od štvrtka výstava slovenskej výtvarníčky Doroty Sadovskej v Galérii mesta Bratislavy s názvom „san francisco - bruxelles - bratislava“. Finalistka súťaže mladých výtvarníkov a výtvarníčok Cena Oskára Čepana 2001 ponúkne návštevníkom Mirbachovho paláca na Františkánskom námestí tridsať malieb žien. Diela sú zaujímavé tým, že ich predlohou boli fotografie. Ženy na nich zachytené pochádzajú, ako napovedá aj názov výstavy, z Bratislavy, Bruselu a San Francisca. Podľa slov kurátorky Jany Geržovej môže preto maľby divák vnímať aj ako prezentáciu troch odlišných kultúrnych modelov, pretože „Bratislava je typickým transformujúcim sa mestom východnej Európy, Brusel je štandardná západoeurópska metropola a San Francisco jedno z centier amerického západného pobrežia“. Pri výbere žien nerozhodoval vek, sociálna príslušnosť, vzdelanie, farba pleti či vierovyznanie. Maľby sú v prvom rade pohľadom na akt. Ľudské telo podľa Geržovej vníma Sadovská ako sochársky materiál. Zobrazuje intimitu - detaily ramien, krku, brady, krivky pier, ušných lalokov alebo nosných dierok.
* Ako uviedla Jana Oravcová zo Sorosovho centra súčasného umenia, ktoré pripravuje súťaž Cena Oskára Čepana, diela vznikli počas minuloročného pobytu Sadovskej v Headlands Centre for the Arts v kalifornskom Sausalitov v USA.
Výstava je verejnosti prístupná do 24. marca denne okrem pondelka od 10.00 do 18.00 hodiny.
* Ukážkou nových trendov v informačných technológiách je výstava Jazyk -Tyzyk a Systém Trithem, ktorú v stredu otvorili v Galérii mesta Bratislavy. Expozícia predstavuje ikonický „jazyk“ informačného systému Trithem, ktorý je určený pre samosprávy, firmy a občanov Slovenska. Jeho súčasťou je výtvarná koncepcia Stana Černého a jeho „ikonky“, ktoré nahrádzajú textové časti informačného systému.
Černý vytvára základné piliere pre informatizáciu spoločnosti. Pretože systém Trithem je vytvorený v 45 jazykových mutáciách, ponúka výtvarník svojimi znakmi zároveň aj predpoklady pre vznik univerzálneho jazyka internetu. Výstava je ukážkou toho ako možno vytvoriť náročné informačné systémy, ktoré užívateľovi poskytnú jednoduchú obsluhu, prehľadné a rýchle vyhľadávanie. Projekt firmy Trithem a výtvarníka Stana Černého nájdu návštevníci GMB v galérii Aktualít v Pálffyho paláci do konca marca. V rámci zaujímavého informačno-výtvarného projektu sa každú stredu o 19.00 h uskutočnia experimentálne stretnutia o systéme Trithem.
HLOHOVEC
* Evanjelická mládež z Hlohovca a okolia sa v nedeľu 24. februára zíde na pôde hlohoveckého cirkevného zboru pri spoločných modlitbách a biblických čítaniach, ako aj umeleckom, zábavnom a hudobnom programe. Podľa informácie miestneho farára Petra Faboka ide o druhé podujatie tohto druhu. Mládežnícke služby Božie sa začnú v miestnom evanjelickom kostole o 15.00 h. Na ich príprave sa podieľali okrem miestnych mladých veriacich aj účastníci zo Sasinkova a Horných Zelníc. Stretnutie má vnútromisijné zameranie, čiže chce osloviť tých, čo už patria do cirkvi a pomôcť im hlbšie prežívať svoju vieru. Je určené predovšetkým mladej generácii z Hlohovca, Sasinkova, Horných Zelníc, Pastuchova, Piešťan a Trnavy.
* V priestoroch Štátnej galérie na Námestí Š. Moyzesa v Banskej Bystrici sprístupnili maľby jedného z výrazných predstaviteľov slovenskej abstrakcie, rožňavského výtvarníka Adama Szentpéteryho. Súbor diel z rokov 1996 až 1999 prezentovaný pod názvom Štruktúry a iné geometrizmy charakterizuje prísna kompozícia, lineárnosť a dôraz na farbu. Výstavu sprístupnia vo štvrtok. Výstava, na ktorej sa podieľa aj Východoslovenská galéria v Košiciach a kurátorsky ju pripravuje Peter Markovič, bude otvorená do 28. marca.