
Včera, na deň veteránov, hovoril Vladimir Putin jazykom studenej vojny o ponížení ruských športovcov na olympiáde. Požiadal však ruský tím, aby z olympiády neodchádzal.
FOTO - REUTERS
Američania na tejto olympiáde fanaticky oslavujú svojich víťazov a robia z nich hrdinov, ako keby víťazili vo vojne v Afganistane. Chcú víťaziť na každom kroku a v každej disciplíne.
Rusi sa paranoicky domnievajú, že je to útok na ich výsady. Boli na výhry takí zaťažení, že na letnej olympiáde v roku 1952 si za prvé miesto osemveslice rátali osem zlatých.
Čo sa vlastne stalo?
Americký rýchlokorčuliar s japonskými koreňmi Anton Apolo Ohno vyhral v Salt Lake City po diskvalifikácii Kim Dong Sunga z Kórejskej republiky, ktorý miestnemu hrdinovi údajne „nečestne“ bránil (križoval) cestu k víťazstvu.
Kanadským krasokorčuliarom Salovej s Pelletierom prisúdili rovnakú zlatú ako Rusom Berežnej so Sicharulidzem. Neslýchane na zásah médií a verejnosti.
Do tretice - organizátori neskoro nahlásili Rusom predbežný pozitívny dopingový nález bežkyne na lyžiach Larisy Lazutinovej, takže vysokofavorizovaná ruská štafeta nemala šancu postaviť náhradníčku. Ruská výprava pohrozila odchodom a zo škandálikov vyrobila obrovský problém.
Je pravda, že americký štát Utah zaplavilo lacné vlastenectvo, keď domáce fanúšičky jačia pri štartoch vlastných pretekárov a slzia, keď vystupujú na stupne víťazov. Salt Lake City je naozaj olympiádou na americký strih.
Ale ruská reakcia nie je primeraná. Vzťahovačne naznačuje návrat do čias studenej vojny, keď Američania bojkotovali olympiádu v Moskve a Rusi v Los Angeles.
So Saleovou a Pelletierom napokon dostali zlaté medaily aj Rusi. Šorttrekársky spor je zasa americko-kórejský, a dopovanú športovkyňu naozaj nemôžu pustiť na štart, hoci dôkaz nie je konečný. A tvrdenie predsedu ruského Národného olympijského výboru Leonida Ťagačova, že kanadský rozhodca Walkom poškodil Rusov v hokejovom zápase s Českom, je smiešne.
Ruskou hrozbou sa zaoberá Medzinárodný olympijský výbor, jeho prezident Belgičan Jacques Rogge písal ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ktorý nariadil výprave svojej krajiny, aby upustila od predčasného odchodu z hier.
Problém amerického prístupu k olympiádam pretkaný komercionalizmom a neúnosným vlastenectvom sa zrazu dostal do polohy politiky.